Návrh, který vláda posílá do Poslanecké sněmovny, by mohl umožnit používat elektronické náramky i v jiných případech než při domácím vězení. „Zejména pokud jde o takzvané útěkové vazby, tzn. nebezpečí, že by člověk utekl, může být náramek velice dobrým prostředkem, jak vazbu nahradit. Proto jsme připravili potřebné legislativní změny,“ sdělil Pelikán.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ministr se domnívá, že náramky by takto mohly začít pomáhat od začátku příštího roku. Předpokládá se, že by je nemohli mít lidé, kteří se dopustili závažných zločinů. A také ti, u nichž hrozí, že by na svobodě ovlivňovali svědky nebo pokračovali v trestné činnosti.

Náramky pro 200 lidí

Podle Vězeňské služby by náramky bylo možné použít u zhruba deseti procent vazebně stíhaných. Odhad ročních provozních nákladů monitoringu těchto obviněných je 12,5 miliónu korun.

Video

Testování náramku pro domácí vězení

Výhodu rozšíření monitoringu i na vazebně stíhané vidí ministerstvo v tom, že by se na rozdíl od pobytu ve vazební věznici nepřetrhaly sociální vazby obviněného – byl by dále v kontaktu s rodinou, mohl by docházet do zaměstnání.

Elektronické náramky mají v ČR oporu v zákoně od roku 2009, o tři roky později proběhl pilotní projekt, do kterého se zapojilo 45 vězňů. Na základě jeho vyhodnocení se začalo uvažovat o jejich širším využití.