„Je celkem logické, že když dopis odesíláme, tak prvně je to informace tomu dotyčnému. Ten pak o něm může informovat dle své libosti,“ řekl v pondělí Novinkám mluvčí ÚOOÚ David Pavlát.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Stanovisko úřadu k Mynářově dotazu odmítl prozradit už v pátek, kdy dopis s odpovědí mířil k Mynářovi. Ten krátce předtím na tiskové konferenci sdělil, že nemá problém zveřejnit výši svého platu i platů dalších vysokých zaměstnanců kanceláře prezidenta, napřed si ale počká na svolení od ÚOOÚ.

Podle serveru Aktualně.cz je stanovisko šéfa ÚOOÚ Igora Němce kladné, Mynář ale podle svého vyjádření Novinkám bude znát obsah dopisu nejdřív ve čtvrtek. „Jsem teď bohužel tři dny mimo s panem prezidentem, takže se do kanceláře nedostanu dřív jak ve čtvrtek,“ řekl Novinkám Mynář, který od pondělka doprovází prezidenta Miloše Zemana na třídenní cestě po Karlovarském kraji.

Výsledek zveřejní Mynář na webu

Pokud dopis po návratu bude mít na stole, chce s jeho obsahem koncem tohoto nebo začátkem příštího týdne seznámit veřejnost. „Minimálně to uveřejním na webových stránkách, jestli k tomu uděláme tiskovku, to ještě nevím, i to je možné,“ přiblížil.

Hradní kancléř údaje o svém platu tají prakticky od doby, kdy do funkce nastoupil. Otazníky s tím spojené opětovně vyvstaly počátkem tohoto roku, když se ukázalo, že si Mynář pořídil v Praze vilu za velmi příznivou cenu.

Vila v pražských Strašnicích, kterou koupil za 5,5 miliónu korun Vratislav Mynář.

Vila v pražských Strašnicích, kterou koupil za 5,5 miliónu korun Vratislav Mynář.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Mynář tehdy odmítal plat zveřejnit s tím, že si není jistý, zda by kvůli tomu nedostal pokutu od ÚOOÚ. Úřad mu ale již tenkrát prostřednictvím médií vzkázal, že se žádné sankce bát nemusí.

Už delší dobu navíc platí, že úřady nesmějí tajit výši platů a odměn svých zaměstnanců. Nejvyšší správní soud loni rozhodl, že zveřejnění těchto údajů nijak neporušuje zákon o ochraně osobních údajů, neboť úředník je příjemcem veřejných peněz.