Schapiro nedávno upozornil na to, že Zeman se jako jeden z mála evropských státníků chystá do Moskvy na vojenskou přehlídku při příležitosti konce druhé světové války.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zeman na to Parlamentním listům řekl, že Schapiro má kvůli svým slovům dveře na Pražský hrad zavřené. "Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánů svých zahraničních cest žádným velvyslancem," řekl serveru Zeman.

Čtěte také: Americký velvyslanec má dveře na Hrad zavřené, řekl Zeman

Schapiro v reakci uvedl, že na svém vyjádření trvá, ale zopakoval, že rozhodně není na něm, aby české hlavě státu říkal kam má, či nemá jezdit.

Není to šťastné

"Rozumím tomu, že chce vzdát hold obětem druhé světové války. Nicméně si myslím, že by bylo nešťastné, kdyby se prezident Zeman zřejmě jako jediná hlava státu z EU zúčastnil vojenské přehlídky v době, kdy ruská vojska v rozporu s mezinárodním právem destabilizují sousední zemi," upozornil Schapiro.

"Je mi líto, že prezidenta Zemana se mé vyjádření dotklo. Očekával bych, že jakožto někdo, kdo tvrdí, že si váží přímočarého jednání, prezident ocení mou upřímnost," uvedl americký diplomat.

"Cením si dobrých pracovních vztahů s kýmkoli a chci, aby věděl, že mé dveře mu zůstanou otevřené. A českému národu bych rád vzkázal, že vláda USA i Američané si váží našich partnerských a spojeneckých vztahů více než kdy jindy," uzavřel velvyslanec.