„Já jako premiér, ani jako vláda nebudeme problematizovat účast prezidenta republiky při této konkrétní slavnostní příležitosti v Moskvě, kde se bude připomínat konec druhé světové války. Mimo jiné také proto, že velká část tehdejšího Československa byla osvobozena vojáky tehdejší sovětské armády,“ řekl Sobotka novinářům poté, co se na Pražském hradě sešel s prezidentem Milošem Zemanem.

„Více než 100 tisíc ruských vojáků, kteří zahynuli při osvobozování tehdejšího Československa, nemůže za současnou politiku prezidenta Putina. Účast pana prezidenta v Moskvě při oslavě výročí konce druhé světové války nemění nic na naší politice, kterou zastáváme vůči krizi na Ukrajině,“ vzkázal kritikům Zemanovy cesty do Moskvy.

Například poslankyně ODS Miroslava Němcová v minulých dnech uvedla, že by vláda neměla Zemanovi na tuto cestu poskytnout peníze. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ve středu řekl, že takovýmito výroky nahrává Němcová a další kritici proruské propagandě.

Po Sobotkově schůzce s prezidentem následovalo setkání majitelů klíčů od Korunovační komory. Sobotka novináře informoval, že se shodli, že příští rok na počest sedmistého výročí narození Karla IV. vystaví korunovační klenoty.