"Pro mě jako vojáka je okupace, vstup německých vojáků bez boje do místa pro Čechy tak řekl bych posvátného, jako je Pražský hrad, jedním z největších ponížení v naší novodobé historii," řekl novinářům náčelník generálního štábu Petr Pavel.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

"Proto stojí určitě za to, abychom si toto výročí připomínali, abychom už nemuseli být v budoucnu svědky toho, že někdy jacíkoli vojáci budou okupovat naši zemi bez toho, že bychom ji bránili," dodal.

Na pražském Hradčanském náměstí se konal pietní akt k příležitosti výročí okupace Československa nacistickým Německem.

Na pražském Hradčanském náměstí se konal pietní akt k příležitosti výročí okupace Československa nacistickým Německem.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

U sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka před Pražským hradem položili politici, vojáci a zástupci legionářských a veteránských spolků věnce.

Selhaly velmoci a politika appeasementu

Pietnímu aktu, který pořádaly ministerstvo obrany a Československá obec legionářská, přihlíželo mnoho turistů, samotných účastníků akce ale byly pouze desítky. Pavel poznamenal, že ho nízká účast poměrně mrzí. "Myslím si, že to je výročí, na které bychom neměli zapomínat," poznamenal.

Na pražském Hradčanském náměstí se 13. března 2015 konal pietní akt k příležitosti výročí okupace Československa nacistickým Německem.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Na vzpomínce promluvila i místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (nestraník). Ta 15. březen 1939 označila za jeden z nejčernějších dnů českých dějin. "Dovršila se tím totiž série neomluvitelných selhání velmocí v jejich politice appeasementu," poznamenala.