„Je nezbytné, aby soudy nižší instance respektovaly rozhodnutí Ústavního soudu,“ prohlásil v pondělí Sobotka v narážce na verdikt Nejvyššího soudu. Ten podle něj nerespektoval dřívější rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého se nemělo doplácení soudcovských platů řešit zpětně do roku 2012.

Podání ústavní stížnosti byl podle něj záměr vlády od samého počátku, kdy se problém objevil. Vláda proto v pondělí pověřila ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, aby se zasadila o podání ústavní stížnosti.

Jediný, kdo však může tuto ústavní stížnost podat, je soudce okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa, který řešil první soudcovskou žalobu ohledně chybně vypočtených platů. Sobotka připustil, že důležitou roli ve vyjednávání bude mít individuální posouzení a konečné rozhodnutí soudce Jirsy.

Válková je vnitřní problém ANO, tvrdí Sobotka

Sobotka se zároveň vyjádřil k sílícím spekulacím o odvolání Válkové. Ta si byla v pondělí o svém osudu ve vládě promluvit na Hradě s prezidentem Milošem Zemanem. [celá zpráva]

Premiér však nadále zastává své stanovisko, tedy že se primárně v tuto chvíli jedná o rozhodnutí hnutí ANO, jehož je Válková členkou. „Je to v tuto chvíli otázka, kterou musí vyřešit hnutí ANO,“ řekl Sobotka a dodal, že od šéfa ANO Andreje Babiše zatím žádný návrh na změny ve vládě neobdržel.

„V tuto chvíli i ty konzultace na Hradě jsou vnitřním problémem hnutí ANO,“ podotkl s tím, že případný otřes na ministerstvu spravedlnosti nezamává se stabilitou vlády.