Petice vyzývá vládu, aby vyjednala pro ČR trvalou výjimku a nepřijímala euro, pokud s tím nevysloví občané ČR souhlas ve všelidovém hlasování.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Zahradil s odkazem na průzkumy uvedl, že se proti zavedení eura stavějí až čtyři pětiny lidí. Důvodem pro uskutečnění plebiscitu je podle Zahradila to, že podmínky fungování eurozóny se změnily zavedením záchranného fondu pro země platící eurem, fiskálního paktu a bankovní unie.

Zavedení eura hájí jak vládní strany, tak prezident Miloš Zeman, podle kterého by ČR mohla přijmout společnou měnu do roku 2017.

Před přijetím eura za současných podmínek varoval na úterním slyšení v Senátu slovenský liberální europoslanec Richard Sulík (Svoboda a Solidarita). Podle něj by se to „blížilo ekonomické vlastizradě". Zavedení jednotné evropské měny v Česku by podle Sulíka přineslo výhody pro přeshraniční obchod v rámci Unie a rizika nejen v podobě zdražování. „Určitě bych doporučoval počkat," uvedl Sulík.