Zvýšením platů nad rámec 3,5 procenta u všech státních zaměstnanců chce vláda příslušníkům bezpečnostních sborů dorovnat ztrátu z uplynulých let, kdy jim byl tarif snížen o deset procent.

„Je to jasný signál, že policisté by měli získat zpátky sebevědomí a opět si začít vážit své práce,“ řekl k tomu policejní prezident. Zároveň Tuhý dodal, že navýšit by se měly i prostředky na provoz policie i investice. „Ty byly v poslední době v podstatě tabu,“ konstatoval Tuhý s tím, že kromě peněz ze státního rozpočtu chce policie využívat i evropské fondy.

Ryba v této souvislosti za hasiče doplnil, že jde o ocenění jejich náročné práce. „Věřím, že nastal zlom a že vnitřní bezpečnost už nebude na samém chvostu veřejného rozpočtu,“ doplnil šéf hasičů.

Navýšení i pro další sbory

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) během společné tiskové konference také uvedl, že navýšení se týká příslušníků všech ozbrojených sborů. „Ministerstvo spravedlnosti tak dostane stejných 1,5 procenta navíc pro členy Vězeňské služby stejně jako třeba resort financí pro celní správu,“ vysvětlil předseda vlády.

Ministr vnitra v této souvislosti uvedl, že rozhodnutí předchozích vlád o snížení tarifů ozbrojených složek o deset procent představovalo citelný zásah do všech bezpečnostních složek.