Brněnský senátor a bývalý ředitel Úrazové nemocnice Janeček uvedl, že o odchodu ze sociální demokracie uvažoval už půldruhého roku.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

"ČSSD se zakonzervovala do strany, která je ovládána v regionech jen několika lidmi, kteří rozhodují o všem," zdůvodnil své rozhodnutí. Poznamenal, že vedení strany ho sice doporučilo znovu nominovat, ale "lokální kmotrovství rozhodlo jinak".

Janeček za tím vidí mimo jiné to, že se podílel na akcích proti hazardu, což prý vadilo některým brněnským představitelům ČSSD. Kritizoval také to, že se mu několik měsíců nepodařilo sejít s vedením města nebo strany. "Ta strana není demokratická, nemá o mě zájem, tak co bych tam dělal," dodal Janeček.

Krejča z klubu ČSSD přešel k lidovcům

Podobné výtky k ČSSD měl kolínský senátor Lebeda. Vadil mu mimo jiné nedůsledný postoj strany k přehodnocení církevních restitucí. Lebeda podotkl, že jeho ústavní stížnost nepodepsal nikdo z vedení ČSSD.

Strakonický senátor Krejča se s ČSSD rozešel už před třemi lety kvůli rozdílným názorům s místní organizací a nyní je členem senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí.

Senátorské volby se uskuteční 10. a 11. října. Janečkovým soupeřem za ČSSD v nich bude současný ředitel brněnské Úrazové nemocnice Karel Doležal, Lebeda se střetne s ředitelkou poděbradského centra sociálních a zdravotních služeb Emilií Třískovou a Krejča s ředitelem píseckého hřebčince Karlem Kratochvílem.

Stranu Republika loni založili někdejší poslanci Věcí veřejných Otto Chaloupka a Michal Babák. Chaloupka je jejím předsedou, Babák místopředsedou.