„Je to nesmyslné, absurdní,“ okomentovala Gajdůšková skutečnost, kdy dani z příjmu podléhají benefity pro dobrovolníky, jakou jsou například náhrady za jídlo a další náklady.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Novela zákona o dobrovolnictví by měla tuto praxi ukončit. Další novinkou by mělo být, že se dobrovolnická práce bude započítávat jako část kofinancování například při žádosti o příspěvek. Dosud totiž v takových případech získávaly organizace příspěvky pod podmínkou, že samy vynaloží určitou sumu.

Gajdůšková prosazuje také to, aby se spočítalo, kolik dobrovolníků v České republice skutečně pracuje. Odhadem jich je prý zhruba milión, chce ale ve spolupráci s Českým statistickým úřadem „realizovat analýzu, abychom věděli, kolik zhruba dobrovolníků je a v jakých hodnotách se jejich činnost v rámci HDP pohybuje,“ prohlásila.