„Debata na našem klubu byla rozsáhlá. Některý z kolegů konstatoval, že po 100 dnech vlády náš koaliční partner, který byl z minulé vlády zvyklý v opozici ustavovat stínové vlády, tak asi nezjistil, že vládne s koaličními partnery,“ prohlásil předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle návrhu sociálních demokratů by se například odborným mluvčím pro ministerstvo financí stal Václav Votava, pro spravedlnost Jan Chvojka a pro obranu Jan Hamáček.

Faltýnek nicméně nepředpokládá, že by se ANO uchýlilo ke stejnému kroku a jmenovalo stínovou vládu, která by měla dohlížet nad prací ministrů. „Spíše by se měli odborníci v jednotlivých stranách věnovat podpoře a práci těch konkrétních ministrů, kteří jsou zodpovědní za jednotlivé resorty. My v žádném případě nebudeme ustavovat stínovou vládu na kontrolu ministrů z koaličních stran,“ uvedl.

Odborní mluvčí ČSSD
ministerstvo financíVáclav Votava
ministerstvo dopravy
Jan Birke
ministerstvo kultury
Jaromír Jermář
ministerstvo životního prostředí
Robin Böhnisch
ministerstvo spravedlnosti
Jan Chvojka
ministerstvo pro místní rozvoj
Jiří Petrů
ministerstvo obrany
Jan Hamáček
resort pro vědu, výzkum a inovace Alena Gajdůšková
ministerstvo zemědělství
Jan Hajda

Úsměv vyvolal návrh ČSSD i u lidovců. Jejich předseda Pavel Bělobrádek svou reakci shrnul slovy: „Jelikož jsem autokrat, tak se zřejmě jmenuji stínovým premiérem a tím to pro nás končí.“

Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák však následně klidnil vášně, když uvedl, že doufá, že se jedná o pouhé nepochopení jejich kroku. Odborní mluvčí mají sloužit podle něj k tomu, aby byla usnadněna komunikace mezi koaličními partnery. „Rozhodně nemá sloužit k tomu, aby kritizovali kroky koaličních ministrů,“ ohradil se.