Polčák předložil návrh před měsícem v návaznosti na případ pražského exprimátora a poslance Bohuslava Svobody, kterého Sněmovna vydala k trestnímu stíhání v kauze Opencard, i když řada poslanců uvedla, že nevěří ve Svobodovu vinu. Podle Polčáka tak institut imunity ztratil smysl. [celá zpráva]

Vláda nicméně tento návrh vyhodnotila jako nepotřebný. „Hlavním důvodem je to, že nedávno byla změněna ústavaimunita byla opravena tak, aby už nadále nebyla osobním privilegiem,“ zdůvodnil Dienstbier. „Tato změna je dostačující a není potřeba přistupovat k dalším,“ dodal.

Kabinet odmítl také návrh klubu TOP 09, který chtěl sjednotit řízení státních podniků pod ministerstvo průmyslu a obchodu. „Nebyly jasně vysvětleny důvody, proč by tak úprava měla být přijata a jsou tam naprosto zásadní legislativní nedostatky,“ vzkázal Dienstbier.

Vláda naopak schválila harmonogram pro přijetí zákona o státní službě. Podle něj by měl být během května předložen komplexní pozměňovací návrh, na kterém se teď koalice dohaduje. V červnu by jej měla chválit Sněmovna a v červenci Senát. „Zcela klíčový okamžik je první leden 2015, od kdy by měl být zákon plně v účinnosti a kdy by měla být spuštěna státní služba,“ řekl Dienstbier.