Hlavní obsah
Poslanci TOP 09 Stanislav Polčák, Petr Gazdík, Miroslav Kalousek (zleva). Foto: Petr Horník, Právo

Polčáka rozezlilo vydání Svobody, rezignoval na post místopředsedy imunitního výboru

Poslanec Stanislav Polčák (TOP 09) se rozhodl rezignovat na post místopředsedy mandátového a imunitního výboru. Ten podle něj ztratil smysl poté, co byl přes pochyby členů výboru ve středu k trestnímu stíhání vydán exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Poslanci TOP 09 Stanislav Polčák, Petr Gazdík, Miroslav Kalousek (zleva). Foto: Petr Horník, Právo
Polčáka rozezlilo vydání Svobody, rezignoval na post místopředsedy imunitního výboru

„Poslanecká sněmovna dnes vydala k trestnímu stíhání poslance Bohuslava Svobodu. Stalo se tak poté, kdy všichni v diskusi vystupující členové mandátového a imunitního výboru vyjadřovali své pochybnosti o nezaujatém postupu orgánů činných v trestním řízení a vyslovovali výhrady k postupu těchto orgánů,“ uvedl Polčák.

Podle něj dosud Sněmovna nestála před jednoznačnějším případem, kdy neměla svého člena vydat k trestnímu stíhání. „Přinejmenším z toho důvodu, že po změně ústavy by doc. Svoboda byl dále trestně stíhán po skončení výkonu jeho mandátu, pokud by do té doby toto nesmyslné obvinění již nebylo zrušeno a trestní stíhání zastaveno,“ dodal.

Chce zrušit imunitu

Institut imunity tak podle Polčáka zcela ztratil smysl. „Sněmovna rezignovala na plnění poslání, které jí stanovovala ústava po schválené změně. Ztratila i smysl činnost mandátového a imunitního výboru v jeho ‚imunitní‘ složce,“ zkritizoval.

Nadále pak nemá smysl, aby měl takto „zbytný“ orgán Sněmovny kromě předsedkyně ještě čtyři místopředsedy, uvedl poslanec. „Rezignuji proto na funkci místopředsedy tohoto výboru a navrhuji vládní koalici, aby tento výbor měl pouze předsedkyni z řad opozice a jednoho místopředsedu z řad koalice. Ušetří se, o což prý i vládní koalice usiluje,“ doplnil.

Vládní koalici vyzval, aby bezodkladně předložila Sněmovně návrh na zrušení imunity. Pokud tak neučiní, předloží jej Polčák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků