„Dnes jsme matku, která se stará ještě o další dvě děti jako samoživitelka, navštívili. Rodina nám není neznámá, již delší dobu s ní spolupracujeme. Matka se dostala do tíživé sociální situace. Má problémy finanční i vztahové. Prostě už nevěděla jak dál, proto zvolila babybox,“ sdělila v úterý Právu Renáta Chytrová, která je vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí na karvinském magistrátu.

V karvinském babyboxu našli zdravou holčičku

Dodala, že nyní sociální odbor vyčkává, jak se rozhodne rodina matky. „Mají se nám ve středu ozvat, zda si holčičku vezmou do své péče do té doby, než se dá matka do pořádku a urovná si své záležitosti,“ líčila Chytrová.

Upozornila na to, že pokud se  nejbližší příbuzní matky odmítnou  o dítě postarat, tak pak připadá v úvahu pěstounská péče na přechodnou dobu. „S osvojením dítěte totiž matka nesouhlasí. Chce s ním být pořád v kontaktu,“ upřesnila Chytrová.

V České republice je 60 babyboxů. Ten první byl otevřen v roce 2005 v pražském GynCentru v Hloubětíně. Zatím vyhřívané bedýnky zachránily 105 dětí.