Ministr  oznámil, že k řešení situace volyňských Čechů, kteří na základě posledních událostí projevili snahu vrátit se zpět do ČR, za nimi vyrazí pracovník zastupitelského úřadu v Kyjevě, který ověří závažnost situace. Zaorálek připomněl, že případné získání občanství je pro krajany ve zvláštním režimu a je výrazně jednodušší.

Zaorálek čelil v sále i výtkám z řad vlastních poslanců, kteří spolu se zástupci KSČM vnášeli do diskuse o Krymu i problematiku uznání Kosova.

„Pro ČR musí být nepřijatelné, že se pořádají referenda o hranicích. Jinak budeme žít ve světě, kde se uplatňuje právo silnějšího,” snažil se debatu vrátit k meritu věci ministr.

Anexe Krymu, národní zájem i závislost na ruské ropě

Vítězslav Jandák (ČSSD) opakovaně ministra vyzval, aby se Sněmovna začala zabývat dalšími tématy, neboť poslanci se na řešení ukrajinské krize sotva shodnou.

„Náš bod je o tom, že jeden uchvatitel zabírá Krym,” připomněl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek s nadějí, že na tomto by se Sněmovna mohla shodnout. V podobném duchu hovořili i poslanci KDU-ČSL a ODS.

„Smyslem debaty je vyjádřit český národní zájem ve vztahu k Ukrajině,” konstatoval šéf KSČM Vojtěch Filip. „Ten zájem je jak politický, tak ekonomický,” dodal s poukazem na vztahy s Ukrajinou i Ruskem. Zmínil například energetickou bezpečnost ČR, která je částečně vázána na Rusko.