Řihák nebyl ani na jediné ze šesti schůzí Senátu, které se konaly od srpna loňského roku až doteď, upozornily servery Týden.cz a Příbramsko.eu. Podle webových stránek Senátu lze snadno zjistit, že Řihák naposledy v horní komoře hlasoval 21. srpna. Pak se už žádného hlasování nezúčastnil.

Přitom hejtman, který je členem parlamentu, pobírá oba platy. Řihák nehlasoval ani v době, kdy nefungovala Sněmovna a všechny zákony, včetně zákonných opatření, schvaloval Senát.

Byl nemocný

Senátorští kolegové Řiháka omlouvají s tím, že byl dlouhodobě nemocný. Řihák na medializaci svých absencí zareagoval ve středu prohlášením, v němž popsal zdravotní obtíže, které mu bránily v práci v Senátu.

„Důvodem mé neúčasti na hlasování v Senátu byly zdravotní důvody. Byl jsem na operaci kolenního kloubu, která si vyžádala četná předoperační vyšetření a následné kontroly a několikatýdenní rehabilitaci. Jednání Senátu jsem po celou dobu sledoval,“ uvedl Řihák.

Premiér Bohuslav Sobotka pro Právo nicméně uvedl, že Řihák půjde brzy na kobereček.

„Dohodli jsme se s předsedou senátorského klubu ČSSD Petrem Víchou na tom, že se s kolegou Řihákem sejdeme a požádáme ho o rychlé zlepšení docházky a účasti na hlasování,“ řekl Právu Sobotka.

Poslanec ČSSD Jiří Petrů před pár dny navrhl, aby zákonodárci, kteří jsou zároveň hejtmany a starosty, pobírali jen jeden plat. Sobotka ho v té myšlence podpořil, ačkoliv by to podle něj nemělo být uzákoněno. [celá zpráva]

Hejtmani-poslanci si mají na základě loňského usnesení ÚVV soc. dem. do konce dubna vybrat, kterou funkci chtějí vykonávat.