Havel pocházející z rodiny prvorepublikového podnikatele Václava M. Havla se do veřejného života zapojil naplno v 60. letech minulého století kritikou cenzury a mocenského monopolu komunistické strany. Po událostech tzv. pražského jara se v 70. letech angažoval v aktivitách VONS (Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných) a Charty 77. V 70. a 80. letech strávil Havel pro své postoje téměř pět let ve vězení.

Po událostech 17. listopadu 1989 se dva dny nato podílel na vzniku Občanského fóra, které se v prosinci téhož roku shodlo na jeho nominaci na československého prezidenta. 29. prosince 1989 byl Havel jednomyslně zvolen.  Podruhé byl do čela státu zvolen v červenci následujícího roku.

Havlovi se nepodařilo zabránit rozdělení Československa, v lednu 1993 byl nicméně zvolen prvním prezidentem samostatné ČR. Podruhé usedl do úřadu v roce 1998. Po odchodu z politiky zůstal i nadále veřejně činný a věnoval se například nadaci Forum 2000, která každoročně zve do Prahy významné osobnosti z celého světa, i charitě v nadaci Vize 97.

Režisér Václav Havel

Václav Havel při režii snímku Odcházení

FOTO: Petr Horník, Právo

V roce 2007 napsal Havel svou poslední divadelní hru Odcházení, kterou v roce 2011 převedl navzdory zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jako režisér i na filmové plátno. Za scénář celovečerního filmu Havel obdržel Českého lva.

Lidé s českou vlajkou uctívají památku Václava Havla na Václavském náměstí.

Lidé s českou vlajkou uctívají památku Václava Havla na Václavském náměstí.

FOTO: Milan Malíček, Právo

S Havlem se po jeho smrti přišly do centra Pražská křižovatka i na další místa rozloučit tisíce lidí.

Vůz s ostatky Václava Havla projíždí přes Karlův most.

Vůz s ostatky Václava Havla projíždí přes Karlův most.

FOTO: Petr Horník, Právo

23. prosince se ve svatovítské katedrále na Pražském hradě konal za účasti mnoha světových politiků státní pohřeb. V lednu 2012 byla urna s popelem uložena do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově.