Babiš doplnil, že o sestavování vlády ani o daních se sociálními demokraty nejednali. Založili zatím expertní komise na téma parlament, zákony a programy. „Nyní počkáme, až co řekne k restitucím soc. dem.,“ prohlásil Babiš.

Ještě v neděli přitom zdůraznil, že případné další miliardy pro církve, které by vyplynuly z inflace, „nejsou úplně morální“.[celá zpráva]

Nečekaná změna programu

V Brně Babiš v pondělí dopoledne navštívil domov důchodců v ulici Kosmonautů, ve stejnou dobu ho však čekali také v domově seniorů Modřice v těsném sousedství Brna.

Organizátoři změnu v programu do Modřic ani do redakcí některých médií neohlásili, takže v domově marně čekalo na šéfa ANO kromě novinářů třicet důchodců, asi čtvrtina byla na vozíčku.

Jsem politik, jenž nemá odpověď na všechno, proto oslovuji lidipředseda hnutí ANO Andrej Babiš

V domově důchodců v ulici Kosmonautů se podle svých slov ptal hlavně on. „Tvrdím, že jsem politik, jenž nemá odpověď na všechno, proto oslovuji lidi, učím se nyní také od soc. dem.,“ řekl.

Hnutí ANO na návštěvě Brna. V popředí Martin Stropnický

Hnutí ANO na návštěvě Brna. V popředí Martin Stropnický

FOTO: Jan Trojan, Právo

„A obyvatelé domova mně například líčili, jak jsou zneužívány sociální dávky. Jedna paní dostávala jako samoživitelka od státu měsíčně 11 000 korun, a když začala pracovat, její první výplata byla 8500. Takže je podivné, proč je v naší zemi tolik mladých nezaměstnaných. Ptejme se, jestli není systém skutečně zneužívaný, jestli nejsou lidé, kteří ani nechtějí pracovat a pro které je výhodnější zůstat doma, pracovat načerno atd. Sociální dávky jsou velké téma,“ uvedl Babiš.

Před večerním mítinkem v Galerii Vaňkovka řekl novinářům, že tento týden nedojde ještě k žádné dohodě o budoucí vládě.

Před asi tisícovkou účastníků mítinku kritizoval vládu za nedávný nákup nemovitosti za 300 miliónů korun. Vyzval v této souvislosti ke zmapování nemovitostí ve vlastnictví státu, kterých prý je na 2200.

Dám vám autobus

Na mítinku se Babiš také svěřil, že v televizních předvolebních debatách se cítil blbě, protože nerad zeširoka mluví, raději přímo jedná. Kritizoval staronového poslance Marka Bendu (ODS) za to, že se smál, když Babiš v jedné z předvolebních debat hovořil o řízeném nákupu nemovitostí ve vlastnictví státu z jednoho místa.

Na mítinku nyní šéf ANO vysvětloval, že jeho společnosti mají společnou realitní firmu, která má katalog všech nabízených nemovitostí a stará se o veškeré transakce.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

FOTO: Václav Šálek, ČTK

„Jde o transparentnost státní správy. Zatím je situace taková, že jedno ministerstvo má nějakou nemovitost na prodej, ale na jiném ministerstvu o tom neví, možná ani nechtějí vědět,“ říká Babiš.

Nový poslanec za ANO Rostislav Vyzula, někdejší ředitel Masarykova onkologického ústavu, oznámil novinářům nápad o pojízdné poslanecké kanceláři pro všechny jihomoravské poslance. „Není problém, dám vám autobus,“ doplnil Babiš.