„Co je v té igelitové tašce?“ uhodila policistka na Ratha chvíli poté, co jej před domem Pancové s Kottem zadržela a sdělila mu, že je podezřelý z trestného činu. „Mám za to, že víno,“ odvětil Rath, načež před ním policisté krabici otevřeli a ukázalo se, že je po okraj plná bankovek. „To je zajímavé,“ reagoval viditelně otřesený Rath.

Celá akce trvala podle záběrů jen několik minut a obešla se bez většího povyku. Rath vyšel z domu v Rudné u Prahy, přistoupila k němu policistka a oznámila, že je podezřelý ze spáchání trestného činu. Tehdejší poslanec byl zpočátku překvapený, pak mu začaly tuhnout rysy ve tváři.

ON-LINE: Patnáct měsíců jsem v kriminále kvůli chybám ve spisu, zlobí se Rath

Policistka si od zkroušeného politika vyžádala občanský průkaz, ten zatím položil igelitovou tašku, kterou si nesl z domu, na zem. „Máte nárok požadovat, aby byl váš právník přítomen při vašem výslechu,“ poučila ho policistka. Poté zavolala dozorovému státnímu zástupci a oznámila mu, že Rath má u sebe úplatek.

Následně požádala o provedení domovní prohlídky, která zřejmě během okamžiku započala, neboť v pozadí se začaly ozývat výkřiky. Jednalo se o Útvar rychlého nasazení, který vnikl do domu Pancové a Kotta.

Video

EMBARGO DO POVOLENÍ!!!!! David Rath se vyjadřuje k nahrávce

Stál opřený o garáž, bílý jako stěna

Rath v prvních chvílích tvrdil, že neví, proč je zadržen, a před policistkou se oháněl poslaneckou imunitou, přičemž hovořil velmi potichu. Policistka mu odpověděla, že byl zadržen kvůli penězům, které přijal jako úplatek. Mezitím policisté ověřovali jeho totožnost a zajistili jeho osobní věci: mobilní telefon, klíč od auta, peněženku.

Poté, co před Rathem policisté otevřeli krabici od vína, zaměřili se na brašnu, kterou měl politik u sebe. Našli v ní kolt, propisku, teleskopický obušek a zbrojní průkaz. Zdrcený poslanec stál mlčky opřený o garáž, bílý jako stěna.

Policisté pak vyfotili nalezené předměty, zalepili krabici s penězi, kterou vložili do pytle a zapečetili. Rath je mezitím zpovzdálí pozoroval, těkal očima a jednou se něčemu zasmál. Policistka, která jej jako první před domem oslovila, pak Ratha poučila jako zadrženou osobu: „Máte právo na advokáta. Máte povinnost poslechnout členy eskorty. V opačném případě budou nuceni použít donucovacích prostředků.“ Následně jej naložili do auta. Do té doby mu přitom nenasadili pouta.