„Bavili jsme se o tom, že by jako prezident měl hlavně dbát o to, jestli má vláda většinu, a ne o to, jestli je pravicová nebo levicová. A on mi na to řekl, že ty podpisy z června, které mu dala Miroslava Němcová, jsou už staré a nemají relevanci,“ řekl Právu Gazdík.

Dodal, že z toho nejde vyvozovat, zda Zeman uvažuje o tom, že by v druhém kole pověřil sestavením vlády šéfku Sněmovny  a místopředsedkyni ODS Němcovou.

„Chtěl by asi dokázat, že disponujeme 101 hlasy. Nenaznačil, že by dal druhý pokus koalici, ale nenabyl jsem pocitu, že by chtěl držet Rusnokovu vládu v demisi za každou cenu,“ dodal Gazdík.

O druhý pokus usilují i soc. demokraté. Ti ale nemají většinu. Tou alespoň podle výroků představitelů ODS, TOP 09LIDEM disponuje pouze bývalá vládní koalice.

Zeman poslední tři dny jednal se zástupci jednotlivých stran zastoupených ve Sněmovně, které se pokoušel přesvědčit k podpoře úřednické vlády. Zatímco ČSSD, KSČMVV by ji mohly v hlasování o důvěře podpořit, ODSTOP 09 jakoukoliv toleranci odmítají. [celá zpráva]