„Můžeme již potvrdit výskyt tornáda v Krnově, které se tam objevilo v úterý odpoledne. Prošlo asi pět kilometrů dlouhým úsekem od Ježníku přes Kostelec, kde je nejvíce obydlená oblast a kde také tornádo napáchalo největší škody, až k Hajnickému potoku,“ řekl Novinkám Pavel Lipina vedoucí oddělení pobočky ČHMU v Ostravě.

Pravděpodobná trasa tornáda

Pravděpodobná trasa tornáda

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Podle něj se v Česku objevují tornáda několikrát do roka. Záleží také na tom, jestli tornádo přejde přes obydlenou oblast, kde to lidé zaznamenají. Mají ale mnohem menší sílu než v například ta ve Spojených státech.

„Tornádo to zřejmě nebylo po celou dobu, o tornádu mluvíme jen v případě, kdy se dotkne země. Střídá se s trombou, která se země nedotýká a nezpůsobuje také škody,“ dodal Pavel Lipina.

Tornádo řádilo v Krnově

Tornádo řádilo v Krnově

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

Hasiči dovezli 130 plachet

"Musíme poděkovat hasičům. Tři desítky lidí pracovaly v noci na zajištění střech. Hasiči přivezli 130 plachet a 116 jich použili. V 05.00 byly všechny střechy přikryté. Byl to koncert," řekla starostka města Alena Krušinová. Vítr podle ní v Krnově zničil střechy na zhruba čtyřiceti domech. [celá zpráva]

Do nejvíce poničené části Kostelec město přistavilo kontejnery na odpad a trosky. Havarijní čety energetické společnosti už od rána na místě pracovaly na obnovení dodávek elektřiny.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Hasiči opravují střechy na poškozených domech v Krnově

Do Krnova dorazilo 120 profesionálních i dobrovolných hasičů z celého kraje.

„Přírodní živel si vyžádal osm zraněných osob, především lehčího charakteru, zranění byla ošetřena na místě. Pouze dva muži z Kostelce skončili v nemocnici s podezřením na vážnější zranění rukou a hlavy. Na místě pracoval tým psychologů," informoval mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Následky velmi silné bouřky v Krnově

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

Do oprav střech se podle něj pustili jak vycvičení hasiči-lezci, tak jejich kolegové. S rychlejším rozvinováním plachet pomáhala výšková technika. Střechy osvětlovali jak z aut, tak speciálními světly z cisteren, halogeny a také speciálními balonovými světly.

"Pokud to majitelé nezvládli vlastními silami, hasiči jim pomáhali i s odklízením trosek ze zahrad. Krnovu již přálo v noci na středu počasí, bylo sucho a teplo, zhruba 20 stupňů Celsia," popsal situaci.

Následky velmi silné bouřky v Krnově

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

Tornádo předpovědět nejde

Tornádo je silně rotující vír se zhruba vertikální osou, který se alespoň jednou dotkne země a je dost silný, aby na ní mohl způsobit škody. Může se vyskytnout při silnějších i slabších bouřkách, při slabších mívá zpravidla menší ničivé účinky.

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

Meteorologové přímo tornáda předpovídat neumí, dají se předpovídat jen bouřky.

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

Opravdu ničivé tornádo se nad českým územím vytvoří podle odborníků zhruba jednou za deset let. Poslední velmi silné tornádo bylo zaznamenáno v červnu 2011, kdy zpustošilo okrajovou část Pardubic Staré Čívice. Škody se vyšplhaly na desítky miliónů korun.