Nečas dorazil na Pražský hrad krátce před 18.00. Zemanovi demisi předal přesně v 18.03, prezident ji přijal a Nečasovi poděkoval za odvedenou práci.

"Dovolte mi, abych vám závěrem řekl, že jsem si vás vždy vážil, a i když jsme mnohdy měli neshody na témata důležitá i méně důležitá, vždy jsem pozorně naslouchal vašim názorům. Dovolte mi proto, abych vám popřál trochu lidského štěstí a hodně osobní pohody," dodal prezident.

Premiér Petr Nečas (ODS) předává prezidentovi Miloši Zemanovi (vlevo) demisi.

Premiér Petr Nečas (ODS) předává prezidentovi Miloši Zemanovi (vlevo) demisi.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Zeman Nečase pověřil vykonávat funkci premiéra do doby, než bude jmenována nová vláda. Prezident řekl, že kabinet v demisi by měl vykonávat běžnou činnost, ale neměl by přijímat strategická rozhodnutí.

Na sestavení příštího kabinetu by se chtěli opět dohodnout zástupci ODS, TOP 09 a LIDEM, premiér by mohl vzejít z řad občanských demokratů. [celá zpráva]

Zeman se do hry vloží v pátek

Nečas po setkání s prezidentem uvedl, že šlo o konstruktivní jednání. Je přesvědčen, že političtí hráči mají zájem na sestavení stabilní vlády. Osobně považuje za nejlepší variantu kabinet sestavený na půdorysu stávající koalice. Se Zemanem řešil Nečas i konkrétní jména adeptů na post premiéra. "Byla to různá jména," odmítl Nečas sdělit podrobnosti.

Premiér Petr Nečas (ODS) krátce poté, co prezidentovi předal demisi.

Premiér Petr Nečas (ODS) krátce poté, co prezidentovi předal demisi.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Zeman chce od pátku přes víkend v Lánech přijmout představitele politických stran, aby s nimi jednal o současné situaci. Prezident čeká, že strany času do pátku využijí k projednání situace jak ve svých grémiích, tak případně mezi sebou.

Nečas rezignoval také na post předsedy ODS, stranu nyní vede první místopředseda a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. [celá zpráva]

Více o vládní krizi:
V politice zcela končím, rozloučil se Nečas
ODS už vede Kuba, grémium strany zatím adepta na premiéra nemá
Všichni happy, napsal Tluchoř vyjednavači Bočkovi v SMS
Sobotka by nepřijal pověření sestavit vládu
Pospíšil: Mužem číslo jedna je Kuba
Nečas nechce Kubu, za premiéra prosazuje Stanjuru
Nečas jednal se Zemanem v Lánech, demisi předá večer na Hradě
Policie má také intimní telefonáty Nagyové s Nečasem. Nahrávala je půl roku
Nagyová dala sledovat premiérovu manželku, protože se bála, že je pod vlivem jehovistů