Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek uvedl v první reakci na informace o vazbě pro Nagyovou, že chce ještě o víkendu o věci jeho strana jednat s koaličními partnery. Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) rozhodnutí soudu potvrzuje závažnost vznesených obvinění.

Vicepremiérka Peake v reakci na zprávu o uvalení vazby na Nagyovou podotkla, že jde o "grandiózní skandál vedení ODS". O dalších krocích chce jednat jak v koalici, tak se svými spolustraníky.

"Postrádám však ještě některé odpovědi," poznamenala Peake. Připomněla, že například zatím není jasné, s čím souvisí policií zadržené obrovské peněžní částky či jaká je souvislost skandálu s lobbisty a podnikateli Romanem Janouškem či Ivo Rittigem.

Kalousek: Nezapomínejme na povodně

"Naší povinností je nepodléhat emocím, chladně situaci analyzovat, hledat východisko tak, aby destabilizace byla pokud možno co nejmenší," poznamenal Kalousek. V sobotu večer se schází předsednictvo Kalouskovy strany.

Přes nynější skandál by totiž podle něj bylo dobré nezapomínat na nynější prvořadou povinnost vlády, kterou je sanace po nedávných povodních a pomoc lidem, které záplavy poškodily. "Ten problém nezmizel, ti lidé nejsou méně v úzkých jen proto, že teď média zajímá pouze tento skandál," podotkl Kalousek.

Hlasování o důvěře v úterý

Premiér Petr Nečas zatím nezrušil nedělní cestu do Varšavy na jednání se svými kolegy ze zemí visegrádské čtyřky. Setkat by se tam měl také s japonským ministerským předsedou. Premiér svou rezignaci odmítl, v pátek večer jej podpořila výkonná rada ODS.

Někteří poslanci menších koaličních partnerů dávali od vypuknutí skandálu najevo, že by v úterý měli při hlasování o nedůvěře problém podpořit Nečasovu vládu právě v případě, že Nagyová by byla vazebně stíhána.

Přesvědčení, že by měla vláda skončit, dal v sobotu nepřímo najevo prezident Miloš Zeman, který se dosud podobných komentářů v souvislosti s kauzou zdržoval. [celá zpráva]

Nagyová je obviněna z podílu na nelegálním sledování a korupci. Okresní soud v Ostravě v sobotu kromě Nečasovy blízké spolupracovnice už poslal do vazby exministra zemědělství za ODS Ivana Fuksu, jeho bývalého náměstka Romana Bočka a bývalého předsedu poslanců ODS Petra Tluchoře. Policie je viní z korupce a obává se, že na svobodě by mohli ovlivňovat svědky.