Hlavní obsah

Vláda by podle Zemana měla skončit

15. 6. 2013, 11:43

Miloš Zeman v sobotu nepřímo řekl, že vláda premiéra Petra Nečase by měla skončit. Stalo se tak v Lidicích, kde se zúčastnil pietního aktu k 71. výročí vyhlazení obce nacisty.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Miloš Zeman v Lidicích

Článek

"Já pokládám vznesená obvinění za velmi závažná a po vyslechnutí jak pana policejního prezidenta, tak pana nejvyššího státního zástupce, docházím k závěru, že jsou podložená dostatečnými důkazy. To je sice nepřímá, ale poměrně jasná odpověď," řekl Zeman na otázku, zda má vláda pokračovat.

V zastoupení premiéra Petra Nečase se aktu v Lidicích zúčastnil ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Ten ke kauze nechtěl příliš mluvit. "Já o tom nic nevím, jestli má prezident nějaké informace, já je neznám," řekl Právu Bendl. Zda je situace vlády udržitelná, odvětil jen krátce: "Nevím."

Zeman se dosud k vyšetřování, v jehož středu je šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová, příliš nevyjadřoval. Chtěl k případu znát více informací. V pátek se proto Zeman sešel s policejním prezidentem Martinem Červíčkem, nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) a také premiérem Nečasem a předsedou opoziční ČSSD Bohuslavem Sobotkou.

Čeká se na rozhodnutí o vazbě

Ministerský předseda odstoupit odmítá a dosud ho podporovali i jeho spolustraníci a ostatní strany vládní koalice. Podle některých se však jejich postoj může změnit, pokud dnes ostravský soud uvalí na Nagyovou vazbu.

Policie ji obvinila z podplácení a organizování zneužití pravomoci úřední osoby. Údajně se podílela na korupci rebelujících poslanců za ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra a nechala nezákonně sledovat Vojenským zpravodajstvím premiérovu manželku a dva zaměstnance úřadu vlády. V kauzách jsou vedle ní a trojice někdejších rebelujících poslanců obviněni i čtyři další lidé včetně současného i budoucího šéfa vojenské tajné služby.

JEDNA RAZIE, TŘI KAUZY

Razii Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu předcházelo několikaměsíční vyšetřování, které svedlo dohromady tři různé kauzy, jejichž společným jmenovatelem je jedna z aktérek - vrchní ředitelka kanceláře premiéra Jana Nagyová.

KAUZA 1 - Grygárek, Janoušek, Rittig

Na začátku nynějšího zemětřesení stálo podezření, že tehdejší náměstek vrchního žalobce v Praze Libor Grygárek je napojen na pražské lobbisty Ivo Rittiga a Romana Janouška, vlivného člena místní ODS a rovněž lobbistu Tomáše Hrdličku i na někdejšího šéfa odboru městského investora v Praze z dob primátorství Pavla Béma (ODS) Jiřího Tomana.

Právě v kancelářích Janouška či Rittiga a zřejmě také bývalého žalobce a nyní advokáta Grygárka detektivové provedli v těchto dnech domovní prohlídky. Nikoho z nich dosud neobvinili. V případě obou lobbistů může být překážkou zřejmě fakt, že jsou nyní v zahraničí.

KAUZA 2 - Tluchoř, Fuksa, Šnajdr

Odposlechy či sledování lobbistů Rittiga a Janouška vedly k rozkrytí dalších jmen podezřelých včetně Nagyové, která s nimi měla být v kontaktu.

Detektivové došli k závěru, že prostřednictvím Nagyové Nečas nabídl lukrativní posty v polostátních firmách třem poslancům ODS výměnou za to, že složí mandáty a neshodí vládu při schvalování daňového balíčku. Poslanci Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa ze Sněmovny odešli, dva z nich pak získali vysoké posty, policie je obvinila kvůli korupci.

KAUZA 3 - Páleník, Kovanda

Z dalších odposlechů pak podle policie vyplynulo, že si Nagyová objednala u šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka i jeho nástupce Milana Kovandy sledování manželky premiéra Petra Nečase Radky. Její motivací mělo být dosažení rozvodu jeho manželství.

Reklama

Výběr článků