Původně zamýšlené přesunutí goril do zahrady ve Dvoře Králové se nyní stává záložním plánem.

„Uspat všech sedm goril, po tomto stresu, kterému jsou vystavené, přesunout je do jiného prostředí a dejme tomu po roce je znovu uspávat a stěhovat, je horor. Proto doufáme, že dokážeme uklidit a zprovoznit Pavilon goril v čase a režimu, který gorily vydrží v ložnicích v protipovodňové věži,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Zatopená spodní část pražské zoo na snímku z 4. června 2013

Zatopená spodní část pražské zoo na snímku ze 4. června 2013

FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Gorily jsou samozřejmě pořád nervózní, ale je to lepší. Stále žerou méně než obvykle. Ale dnes jsme jim vyměnili podestýlku a hned potom si spokojeně brumlaly, což je dobré znamení. Těžko říci, jak ponesou, když se pod nimi bude uklízet, čerpat voda, vysoušet. Pokud by na to reagovaly podrážděně a zhoršovalo by to jejich psychický stav, budeme je muset prostě okamžitě přestěhovat,“ uvedl hlavní ošetřovatel goril Vít Lukáš.

Bahno na přístupové cestě k pavilonu goril

Bahno na přístupové cestě k pavilonu goril

FOTO: Stáňa Seďová, Právo

Ve Dvoře Králové je pro pražské gorily už všechno přichystáno, ale jejich ošetřovatelé se pokusí udělat maximum, aby Prahu neopustily a především nemusely podstupovat rizika spojená s uspáváním, která jsou pro tyto lidoopy obrovská.

V šelminci už je uklizeno

Některé pavilony už jsou téměř připraveny na návrat svých obyvatel, jako například pavilon velkých kočkovitých šelem. V jiných uklízejí s takovým nasazením, že pravděpodobně překonají dlouhé měsíce obnov, které trval úklid po povodni v roce 2002.

Vrstva bahna na chodnících v pražské zoo, snímek ze 7.6. 2013

Vrstva bahna na chodnících v pražské zoo, snímek ze 7.6. 2013

FOTO: Stáňa Seďová, Právo

„Škody a vůbec následky povodně jsou mnohem menší než v roce 2002. Sice byla zaplavena stejná plocha zahrady, ale vodní sloupec byl nižší. Voda tu zůstala kratší dobu a spodní část zoo se nestala korytem Vltavy, tedy voda tudy neproudila,“ shrnul letošní boj s vodou ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Za jak dlouho bude spodní část zoologické zahrady plně zpřístupněna návštěvníkům, zatím její ředitel neví.