Jestliže se bude dál snižovat i hladina Vltavy, a prognózy tomu napovídají, zprovozní dopravní podnik (DP) ve středu ráno pět zavřených stanic metra, řekl dopoledne na tiskové konferenci generální ředitel DP Milan Křístek. Jde o stanice Smíchovské nádraží, Kolbenova, Českomoravská, Vysočanská a Muzeum. Práce na obnově provozu ve zmíněných zastávkách podzemní dráhy začnou, bude-li průtok 2500 kubíků za vteřinu.

„Pokud i zítra bude Vltava klesat, zprovozníme všechny linky metra s výjimkou osmi stanic, kterými budou soupravy i nadále projíždět. Jedná se o Staroměstskou, Malostranskou, Florenc, Křižíkovu, Invalidovnu, Palmovku, Vltavskou, Nádraží Holešovice. Toto opatření bychom mohli udělat ve čtvrtek ráno,“ prohlásil Křístek. Průtok ale musí činit 2000 kubíků.

Uzavřená stanice metra Marlovo náměstí

Uzavřená stanice metra Karlovo náměstí

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Zbytek stanic začne sloužit, až se průtok dostane na 1500 kubíků.

Než se vrátí cestující do vyloučených úseků podzemní dráhy, je třeba je důkladně zkontrolovat. A to i přesto, že se tam voda vůbec nedostala. „Přechod z ochranného režimu do dopravního znamená kompletní prověrku. Zkoušky, pochůzku, zkušební jízdy soupravou. Proces zabere zhruba 20 hodin,“ přiblížil dopravní ředitel DP Ladislav Urbánek.

Linka náhradní dopravy X-B na Palackého náměstí

Linka náhradní dopravy X-B na Palackého náměstí

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Komplikace v hromadné dopravě

Pražané musejí během povodní počítat s tím, že se jim cestování po Praze notně prodlouží. Přibližně o 40 minut delší než při běžném provozu byla v úterý ráno cesta náhradní dopravou ze Zličína do centra Prahy – protáhla se na více než hodinu.

Přestup z metra trasy B na stanici Radlická komplikovala nedostatečná kapacita schodiště, v metru se hromadil dav lidí. Náhradní tramvaje XB navíc nezvládly plynule odvážet cestující z metra, takže se na nástupišti tramvaje tvořily velké fronty. V oblasti Radlické nedovoluje kapacita tratí větší nasazení souprav tramvají.

Starší cestující mimo uzly si stěžovali na nedostatek informací. Na stanici Šumavská jedna paní z Prahy 3 marně hledala informace, jak co jezdí, a Novinkám řekla: "Kdyby tu aspoň uvedli, jak co jezdí, abych věděla, kde a na co přestoupit. Potřebuju do Modřan. Co je mi platné, že je to na internetu. " Informace podával pracovník dopravního podniku až na Náměstí Míru.

Cestující na Karlově náměstí studuje vedení náhradní dopravy

Cestující na Karlově náměstí studuje vedení náhradní dopravy

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Nejezdily tramvaje do Kobylis 

Kvůli stoupající vodě v Zenklově ulici byla po půlnoci uzavřena tramvajová trať Palmovka–Bulovka–Ke Stírce, změnily se trasy tramvajových linek 3 a 10 a byla zavedena náhradní autobusová linka X10. Kolem poledne se ale linky vrátily na své trasy, z nichž je vyhnala Rokytka.

Už v pondělí přitom musela být uzavřena trať z Braníku do Modřan, a posílená páteřní linka číslo 3 proto končí směrem z centra ve smyčce Nádraží Braník.

Od úterního rána je zkrácena linka metra A, nově byla uzavřena stanice Muzeum, soupravy jezdí pouze v úseku Náměstí Míru–Depo Hostivař. Linka B jezdí pouze mezi Zličínem a Radlickou a Hloubětínem a Černým Mostem. Na lince C jsou v provozu úseky Háje–Muzeum a Kobylisy–Letňany.

Autobus náhradní dopravy X-C

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Jinak ve středu budou jezdit také autobusy 121, 351 a 414, některé změny se dotknou i vlaků.

Aktuální mapa provozu pražského metra

Aktuální mapa provozu pražského metra

FOTO: Novinky