„Rozhodl jsem se vzhledem k povodňovému nebezpečí zrušit školní docházku v Praze, a to na zítřejší (pondělní) den ve všech mateřských, středních a základních školách, učilištích a gymnáziích,“ uvedl Hudeček. V provozu zůstanou univerzity a vysoké školy.

Ve vysílání ČT Hudeček odůvodnil tento krok potřebou omezit přepravu osob v hlavním městě včetně pohybu školáků a studentů do škol.

Povodně ON-LINE

Ne všechna školní zařízení ale budou mít v pondělí ráno zamčené dveře. Například starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský prohlásil, že sice respektuje rozhodnutí krizového štábu, nicméně pro nezbytné potřeby občanů otevře své mateřské i základní školy v základním provozu.

Praha 13 školy otevře

Starosta Prahy 13 David Vodrážka ale na webu městské části oznámil, že všechny základní školy a mateřské školy, jejichž zřizovatelem je městská část, budou v pondělí v běžném provozu. „Povodňová situace v centru Prahy se škol v Praze 13 nedotýká a k přerušení jejich provozu není důvod. Děti se normálně dostaví do školy,“ uvedl.

V dalších městských částech řada škol zajistí alespoň hlídání dětí. „Na ZŠ Bílá bude o děti, které se do školy dostaví, postaráno. Nepřítomné děti jsou automaticky omluveny, omluvenky od rodičů nebudou vyžadovány. Výuka dle rozvrhu probíhat nebude, o formě se rozhodne ráno, dle počtu přítomných žáků a učitelů,“ uvedla na svých stránkách základní škola v Dejvicích. Například na Zbraslavi však budou školy uzavřeny.

Kvůli povodňové situaci zrušil děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík přijímací řízení, které bylo na pondělí naplánováno. Budovy školy na náměstí Jana Palacha, v Celetné, Hybernské a v ulici U Kříže zůstanou podle informací na webu fakulty uzavřeny.

Vltava v Praze by měla kulminovat kolem 7. hod. ranní, provoz metra byl zastaven v neděli už dnes ve 23 hod., v pondělí bude metro jezdit jen v okrajových částech. Omezena je také automobilová doprava. Rozvodněné jsou i některé menší přítoky, jako je například Botič. V některých částech byli evakuováni lidé.