Čunek řekl, že omluvu již Urbanové poslal písemně a odškodnění zaplatil, a to už po předchozím verdiktu vrchního soudu.

"Rozhodnutí NS znamená zásadní změnu v chápání pravdy a lži v naší společnosti. Urbanová podle závěru NS nemluvila pravdu, ale lhářka není. Je tedy pouze nepravdomluvkyně," komentoval Čunek verdikt. Řekl, že Urbanovou označil za lhářku kvůli tomu, že i podle žaloby pro jeho křivé obvinění z přijetí úplatku nemluvila pravdu, byť prý neúmyslně.

"Soud řekl, že nemluvit pravdu neznamená lhát," uvedl Čunek. "Ona je teď nepravdomluvkyně, to říkat asi můžu, ale není lhářka, to říkat nesmím. V tom je podstata toho sporu," dodal.

Dvojí zamítnutí

Čunkovo dovolání Nejvyšší soud zamítl jako nedůvodné, podnět Urbanové odmítl pro nepřípustnost. Rozhodnutí je definitivní, v úvahu připadá jen ústavní stížnost.

Čunek uvedl, že to zvažuje. Kauza ale podle něj možná bude mít stejně další soudní dějství. Senátor řekl, že advokátka Urbanové mu k písemné omluvě napsala, že se domnívá, že podpis pod omluvou není jeho, a žádá notářsky ověřený podpis. Čunek uvedl, že na to nereagoval.

Marcela Urbanová u soudu

Marcela Urbanová u soudu

FOTO: Aleš Honus, Právo

Dostal už ale další předvolání k soudu na základě další žaloby Urbanové, a to kvůli svému zpochybnění správnosti jednoho znaleckého posudku na jeho bývalou podřízenou, který ani policie neuznala. Urbanová se ale podle Čunka domnívá, že jeho vyjádření by mohlo být vztaženo na jiný posudek, který se týkal jejího duševního stavu, ale zpochybněn nebyl.

Spor navazuje na složitou a vleklou kauzu údajné korupce. Čunek čelil podezření, že jako vsetínský starosta převzal v roce 2002 půlmiliónový úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů. Hlavní svědkyní byla tehdy právě Čunkova někdejší sekretářka Urbanová. Stíhání Čunka ale státní zástupce zastavil, stejně jako následné stíhání Urbanové pro křivou výpověď.

Urbanové vadilo, že ji Čunek označil za lhářku

Urbanová pak podala na Čunka žalobu na ochranu osobnosti. Za údajné zničení pověsti požadovala deset miliónů korun a omluvu. Taktéž si přála, aby soudy uložily Čunkovi povinnost zdržet se dalších vyjádření vůči její osobě. Krajský soud v Ostravě Urbanové přiznal omluvu a 80 000 korun. Vrchní soud v Olomouci loni verdikt v podstatných bodech potvrdil, pouze rozšířil rozsah Čunkovy omluvy.

Podle pravomocného rozsudku Čunek poškodil práva své bývalé podřízené některými tvrzeními v médiích a zveřejněním osobní korespondence. Za největší zásah soudy považovaly to, že Čunek označil Urbanovou za lhářku. Požadavek žalující strany, aby se Čunek musel v budoucnu zdržet veškerých výroků o ženě, ale justice odmítla jako protiústavní.

Urbanová v dovolání k Nejvyššímu soudu označila přiznané odškodnění za nepřiměřeně nízké. Justice podle ní nezohlednila, že se stala terčem soustavné, několikaleté útočné kampaně. Čunek zase uváděl, že Urbanová v trestním řízení prokazatelně lhala. Další své sporné výroky označil za hodnotící soudy s pravdivým základem.