"Děláme všechno pro to, abychom tento problém již nemuseli řešit," uvedla ministryně s tím, že byla přijata opatření, aby se situace neopakovala. Nynější problémy podle ní souvisejí se sloučením výplaty pěstounských dávek a státní sociální podpory.

Müllerová zmínila i přetížení zaměstnanců úřadů práce. Jejich agenda prý vzrostla v souvislosti se změnami zavedenými exministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09). Nový systém sjednotil výplatu dávek na úřady práce a zejména na počátku jeho zavádění problémy provázely hlavně nové počítačové systémy.

Opožděné sociální dávky míří ke klientům, ministerstvo ví, kde byl problém

Ministerstvo přiznalo, že první problém se týkal kolem 15 000 lidí v Olomouckém kraji. Další zpoždění oproti obvyklým termínům postihlo zhruba stejný počet osob v kraji Ústeckém.

Ludmila Müllerová teď chce po úřadech práce, aby jasně stanovily termíny, v nichž budou lidem dávky vyplácet. Ministerstvo nicméně připomnělo, že ze zákona má na výplatu dávek čas až do konce měsíce, a navíc není technicky možné odbavit najednou všechny dávky, kterých je přes 1,9 miliónu.