Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhoval ještě větší omezení imunity s tím, že by se měla vztahovat pouze na projevy na parlamentní půdě. Tento návrh nakonec většinovou podporu nenašel a hlasovalo pro něj jen 50 poslanců.

Předsedkyně klubu VV Kateřina Klasnová za předkladatele připomněla, že jde již o 18. návrh na omezení imunity. Stávající doživotní imunitu označila za „raritu a anomálii“. Zdůraznila rovněž, že již došlo k omezení imunity hlavy státu, která je nyní v nepoměru s imunitou zákonodárců.

Nevydání by věc pouze odsunulo

Nyní mohou být zákonodárci stíháni, pokud je komora vydá. Když tak neučiní, je stíhání jednou provždy zastaveno. Schválený návrh počítá s tím, že i když nebude zákonodárce vydán ke stíhání, může se k případu policie vrátit po skončení funkčního období.

Místo "navždy vyloučeno" by tak měla Ústava obsahovat formulaci "po dobu trvání mandátu vyloučeno". Stejný princip by měl platit i pro ústavní soudce, o jejichž vydání by rozhodoval Senát.

Právě senátoři loni prakticky identický návrh na omezení imunity nepřijali kvůli množství absencí.

Proti bylo pět poslanců

"Zaznamenal jsem úvahy o tom, že do toho takzvaně 'hážu vidle'," posteskl si během projednávání Kalousek a dodal, že jeho návrh není motivován snahou zalíbit se veřejnosti, ale tím, že Sněmovna neumí s imunitou zacházet a ta se stává nástrojem politického boje.

Předsedkyně komory Miroslava Němcová (ODS) seznámila kolegy s prací Parlamentního institutu, která se věnuje historii imunity v prvorepublikovém Československu a ukazuje i opodstatnění, které tehdy rozsáhlá imunita měla.

Jelikož zmínila i tehdy možné odnímání mandátů tzv. přeběhlíkům tehdejším volebním soudem, zapojili se do diskuse i opoziční poslanci v čele s předsedy poslaneckých klubů ČSSDKSČM. Jeroným Tejc (ČSSD) připomněl nedávnou změnu jednacího řádu Sněmovny, na jejímž základě by měl vzniknout klub strany LIDEM, jejíž členové se do Sněmovny dostali v barvách VV.

Proti omezení imunity hlasovali Miroslav Svoboda (ČSSD), Walter Bartoš, Igor Svoják a Jan Kubata (všichni ODS) a Daniel Korte (TOP 09).