Podle politologa Lukáše Jelínka oba kandidáti mluvili ke svým voličům. „To nerozhodnuté voliče z křesel nezvedne, přesvědčovali totiž lidi, kteří jsou už rozhodnutí – tedy Zeman levicový elektorát a Schwarzenberg svůj fanklub. Podle mě to je zásadní strategická chyba, že se nepokusili vstoupit do konkurenčního prostředí a hrají na své jisté voliče,“ řekl Právu.

Jelínek dodal, že některá témata, jako vztah k sudetským Němcům už neoslovují tolik českou společnost. „Ze strany obou to byla fušérsky odvedená práce, místo aby využili příležitosti a zkusili zaujmout nějakým sdělením, převedli otřepanou přehlídku politických postojů,“ doplnil.

Politolog Jiří Pehe řekl, že zatímco Zeman měl navrch v ponoru do témat a jako rétor, noblesou a stylem chování vynikl Schwarzenberg.

„Ze Schwarzenberga nevyzařuje žlučovitost, ať už vůči moderátorovi či tím, že neopomene ponížit poznámkou na okraj ty lidi, kteří s ním nesouhlasí. Půjde o to, jak budou tyto dva lidi posuzovat voliči a zda jim nebude vadit Zemanova nabubřelost. Od Schwarzenberga mohou třeba čekat jiný styl chování, Zeman může oslovit tím, že chce maximálně využívat svých pravomocí jako prezident,“ uvedl Pehe.