Na dotaz Práva, zda by byla pro předčasné volby, Navrátilová odpověděla: „Předčasné volby jsou jedním z možných řešení. Pro mě ale vzhledem k pravděpodobnému nástupu levice nejméně vítané.“

Místopředsedkyně potvrdila, že k 10. lednu ministři LIDEM podají demise a k další výzvě k jednání ze strany ODS se postavila skepticky. „Nedovedu si představit, o čem premiér chce jednat. A také s kým? S naší předsedkyní, ve kterou nemá žádnou důvěru, respektive jeho důvěra je v záporných číslech?“ prohlásila.

Poslankyně LIDEM Lenka Andrýsová uvedla, že doufá, že se situace uklidní a že koalice bude pokračovat v práci. „Pořád si myslím, že je programově lepší stávající koalice než případná levicová vláda. Pokud se ale nebudeme moci dohodnout, nemůžeme pracovat v této sestavě. Podle výroků jiných členů ODS to vypadá, že premiér své rozhodnutí s dalšími lidmi nekonzultoval. Takže prostor na dohodu podle mě je,“ uvedla pro Právo.

Paggio: Koalice skončila

Místopředseda LIDEM Jiří Rusnok uvedl, že nyní nevidí jiné řešení, než odchod LIDEM z vlády. „Pokud došlo ke ztrátě důvěry premiéra k předsedkyni koaliční strany, tak nepředpokládám, že nějaká jednání to změní,“ sdělil Právu.

„Pro mě je buď člověk důvěryhodný, nebo ne a ne jen napůl. V premiérově terminologii je již brankář na cestě domů ze zápasu, ve kterém někdo mění pravidla hry, jak zrovna potřebuje,“ dodal Rusnok.

Na dotaz, zda by zvažoval podporu menšinovému kabinetu ODS a TOP 09 či by byl pro předčasné volby, odpověděl: „Obě možnosti osobně považuji za možné.“

Místopředseda LIDEM Viktor Paggio o otázce podpory menšinovému kabinetu či vyvolání předčasných voleb nechtěl spekulovat. „Koalice skončila, vypověděli jsme koaliční smlouvu. Žádná jednání nebudou, protože nevím, proč jednat s někým, kdo nedodržuje dohody nebo evidentně jedná podle nějakého plánu, který neznají ani jeho kolegové z ODS,“ řekl na Nečasovu adresu.

Více o odvolání Karolíny Peake:
Peake na obraně skončila, Nečas ji nechal odvolat
Premiér nemohl být příčetný, míní Gazdík
LIDEM odchází do opozice, ministři mají podat demise
Osm dní ministryně obrany Peake
Jsme svědky začínající vládní krize, tvrdí místopředsedkyně LIDEM
Premiér nejedná odpovědně, tvrdí Kalousek