„Odsuzuji jednání muže, který napadl prezidenta republiky. Je to projev nesnášenlivosti a nenávisti, které v demokratické společnosti nemají místo. Nikdo z demokratických politiků (ale ani občanů) je nesmí šířit ani využívat v žádné podobě,“ řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

„Naprosto mimořádná klackovitá hloupost a na druhé straně naprosto neuvěřitelné selhání ochranky,“ reagoval místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Daňový poplatník podle něj platí na prezidentovu ochranku nemalé peníze. „Hasicí přístroj má hasit, ochranka má chránit, jinak je k ničemu,“ dodal.

Prezidentský kandidát a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier považuje útok za nepřijatelný. „Jakékoliv násilí je nepřijatelné. Přes to, že prezident a vláda zodpovídají za celou řadu problematických kroků, nelze takovou situaci řešit násilím,“ uvedl Dienstbier pro Právo.

Video

Muž střílel na prezidenta Klause z plastové pistole. Zdroj: Prima FTV

„Pokud to měla být výhrůžka prezidentovi či ostatním politikům, je to trestuhodné. Pokud to měl být vtip, je to navýsost hloupé. Pokud chtěl útočník upozornit na sebe, tak to bylo laciné. Zarážející je, jak to bylo snadné,“ uvedla vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

„KSČM se od útoku na prezidenta Václava Klause naprosto distancuje. S naší politikou je neslučitelné násilí a jakékoli činy s ním spojené, byť jen náznakem, odsuzujeme,“ sdělil šéf KSČM Vojtěch Filip.

Prezidentský kandidát Jan Fischer volá po důkladném vyšetření události v Chrastavě. „Tento bezpečnostní incident je nepřijatelný. Stejně jako pravděpodobné selhání policie, které k němu vedlo. Reálně ohrožen nemusel být jen prezident, ale všichni občané, kteří byli v tu chvíli na stejném místě,“ sdělil Fischer Právu.

Útok odsoudil i další uchazeč o Hrad, Miloš Zeman. „Naprosto odsuzuji tento útok. Nicméně se domnívám, že je chybou ochranné služby, jestliže pustí každého blázna do bezprostřední blízkosti hlavy státu. Dnes je to pistole na plastové kuličky, příště to může být pistole opravdová. Základní chyba je v ochranné službě, dobře neplnila svou funkci,“ řekl Zeman.

Mínění politiků o selhání ochranky potvrdil i bezpečnostní expert a někdejší šéf vojenské tajné služby Andor Šándor. „V případě, že se ten člověk začal přibližovat k prezidentovi a vytáhl zbraň, tak někdo měl před prezidenta skočit, chránit ho tělem nebo ho strhnout na zem, aby zamezil tomu, že ten člověk po něm bude střílet. To je naprosto evidentní selhání,“ řekl Šándor Právu.