Ve skupině by měli zasednout premiér Petr Nečas, předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, místopředseda ODS Pavel Drobil, předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek, Radim Jirout a zástupci "rebelů" Ivan Fuksa, Marek ŠnajdrRadim Fiala.

"Jsem rád, že se otevírá prostor pro to, aby se daně nezvyšovaly," řekl v úterý novinářům "vůdce" rebelů Petr Tluchoř. "Dohodli jsme se, že výstupy z této skupiny budou jednomyslné," řekl Tluchoř.

Na prvním zasedání expertní skupiny, jehož datum nebylo stanoveno, se budou projednávat požadavky, které rebelové minulý týden představili předsedovi klubu Stanjurovi: nelíbí se jim hlavně zvyšování DPH a milionářská daň. Rebelové také vyzvali vládu, aby financovala církevní restituce z privatizačních výnosů.

Stabilizační balíček pustí do druhého čtení

Poslanecký klub se v úterý dohodl také na tom, že při projednávání stabilizačního balíčku v prvním čtení podpoří zkrácení lhůty na třicet dní.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura novinářům potvrdil, že vznik expertní skupiny se váže pouze ke konsolidačnímu balíčku, který by v úterý měla Sněmovna pustit do druhého čtení. Scházet by se podle něj měla zhruba dvakrát týdně. "Do 23. či 24. října musí být koaliční shoda," řekl Stanjura.

Zároveň připustil možnost, že o církevních restitucích bude Sněmovna hlasovat možná až v prosinci.