"Přes Plzeňský kraj postupují dále k východu velmi silné bouřky doprovázené kroupami, jejichž velikost přesahuje dva centimetry," varovali meteorologové s tím, že bouřky se vyskytují nejen na západě Čech, ale rovněž ve Středočeském a Jihočeském kraji. Bouří rovněž na Vysočině.

Není vyloučeno, že vedle krup doprovodí bouřky i přívalový déšť, který může zatopit níže položená místa a sklepy. Bouřky bude doprovázet i silný vítr.

Čtěte také:
Vedra lámou teplotní rekordy po celé zemi, záchranáři nestíhají
Na silnici R35 za Olomoucí praskl zřejmě kvůli vedru celý jízdní pás

Velmi teplé počasí vedlo v pondělí k překonání řady teplotních rekordů. Takto vysoké teploty se na východě území udrží i v úterý a ve středu.

Meteorologové doporučují věnovat v horkých dnech zvýšenou pozornost dětem, seniorům a nemocným, kteří by neměli zůstávat delší dobu na přímém slunci. Lidé by také měli zvýšit přísun neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu. "Přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami," dodává ústav.

Vzhledem k výrazně zeslabené ozónové vrstvě se rovněž nedoporučuje pobývat v poledních a odpoledních hodinách na přímém slunci. Lidé by měli používat ochranné prostředky.