„Bohužel, taková jsou pravidla, takový je zákon,“ uvedla Peake s tím, že by bylo správné, kdyby se Rath svého mandátu vzdal. Dokud tak ale neučiní, má na náhrady právo, i když mají peníze sloužit k činnosti, kterou Rath provozovat nemůže.

Peake upozornila, že k pozitivnímu posunu u poslaneckých náhrad už v poslední době došlo, když byly tyto náhrady zdaněny.

Vicepremiérka také podotkla, že si dokáže představit změnu pravidel pro stíhané poslance, ale Davida Ratha by se taková změna už nedotkla. „Na tom (změně - pozn. red.) se může Sněmovna shodnout, ale ten zákon by platil až v příštím volebním období. Měnit ústavní práva v průběhu období by bylo porušením zákona,“ řekla.

To místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier je rovnou pro  uzákonění ztráty mandátu pro odsouzeného poslance. Dienstbier se pro to vyslovil v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) mu oponoval, když řekl, že většina ústavních odborníků to nepodporuje.

Podle partnera Peake v debatě, šéfa poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika, by zase nezvyklosti, jaké vzešly v případu Rath, měl řešit Nejvyšší správní soud. Ten by podle něj měl mít možnost odebrat poslanci mandát v případě trestního stíhání, aby bylo zamezeno například zneužívání poslaneckých náhrad. Kováčik podotkl, že takový „volební soud“ působil už za první republiky.