"Dnešní jednání předsednictva tripartity připomínalo trošku pohádku ´ani nahá, ani oblečená´, protože odboráři nechtějí jednat a přitom chtějí jednat," uvedl Drábek. Podle něj sice předáci předložili požadavky, o nichž by chtěli diskutovat, ale současně oznámili, že na plénum tripartity chodit nebudou.

O tomto rozhodnutí informoval novináře předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Dodal, že odboráři dál zůstanou v pracovních skupinách tripartity a jednat bude i její předsednictvo. Sejde se kvůli dopadům reforem na rozpočet na konci června a srpna. Podle Drábka i jednání předsednictva a pracovních skupin mohou vést k dohodě.

Jedním z hlavních požadavků odborů byl odklad důchodové reformy. Ta má lidem od příštího roku umožnit převést část odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u fondů. Podle ČMKOS by tak penzijní soustava mohla přijít o víc než 20 miliard korun a na důchody by mohly chybět peníze. Kabinet ale uvedl, že reformy měly být hotové už dávno a další odsouvání by jen zhoršilo situaci.

Zákon o stávce zatím nejistý

Předáci žádali také zastavení prací na zákonu o stávce. I na něm se bude ale dál pracovat. Vláda začala normu chystat po loňské stávce v dopravě, kterou odboráři namířili proti ní a jejím reformám. Zákon měl stanovit pravidla takových protestů. Podle odborů se jimi ale vůbec nezabývá a má jen přitvrdit nynější podmínky. Návrh začala vláda projednávat už minulou středu, ale odložila ho. Drábek ho má do dvou týdnů upravit.

"Máme ujištění, že zatím se o tom (o zákonu o stávce) ve vládě jednat nebude," uvedl Zavadil. Podle něj bude o pravidlech "politické stávky" ministr práce ještě s odboráři debatovat. To potvrdil i Drábek. "Uskutečníme další jednání k věcnému záměru zákona o stávce, než ho vláda s konečnou platností projedná," řekl ministr. Přípravy zákona ale nezastaví, protože podle něj taková norma v českém právu chybí.