Zatímco se ČSSD v posledních předvolebních průzkumech držela na vrcholu, případ jejího obviněného hejtmana by mohl hvězdný vzestup zastavit. „V tuto chvíli to může oslabit její vzestup preferencí, který byl patrný v poslední době,“ myslí si politolog Miroslav Mareš. Podle něj by z poklesu preferencí ČSSD mohli těžit především komunisté. „Půjde spíše o přesun mezi levicovými voliči,“ dodal.

Podobný názor zastává i Zdeněk Zbořil z Karlovy univerzity. „V každém případě to bude degradovat možné naděje sociální demokracie, které vkládaly do krajských voleb a které byly enormní. Mluvili o všech hejtmanech v barvách ČSSD, teď to bude v tom nejlepším případě všichni hejtmani minus jeden,“ myslí si Zbořil.

Vnitrostranické síly se vychýlí k Haškovi

Podle Michala Pehra je na celém případě nejzávažnější to, že Rath patří mezi nejvýraznější postavy sociálních demokratů. „Byl symbolem jejich role opoziční strany,“ řekl Novinkám. „Pokud by se obvinění nějakým způsobem potvrdilo, sociální demokraty to může výrazně poškodit, především ve smyslu nadcházejících krajských voleb. Až do této doby se zdálo, že jsou sociální demokraté jakýmisi nepsanými favority voleb.“

Nad jiným aspektem se zamýšlí politolog Ladislav Mrklas. Podle něj mohou být následkem této kauzy určité vnitrostranické posuny v ČSSD. „Je všeobecně známo, že sociální demokracie je delší dobu rozpolcena mezi dvě křídla. To jedno je okolo předsedy Bohuslava Sobotky, druhé okolo prvního místopředsedy Haška. A je také známo, že David Rath patřil mezi nejbližší spojence Bohuslava Sobotky, čili se dá očekávat určité vychýlení sil směrem k Michalu Haškovi.“

Rath by mohl ČSSD i prospět

ČSSD se již v úterý de facto distancovala od Ratha, když jej vyzvala, aby rezignoval na své funkce. Její otočení se zády ke svému poslanci, který svými ráznými projevy mnoha lidem ležel v žaludku, mohlo straně prospět. „Volební rozhodování voličů je vždycky věštění z křišťálové koule. Paradoxně by ale Rathův případ mohl vést i k tomu, že to sociální demokracii pomůže, ale spíš si myslím, že je to ve volbách může poškodit,“ stojí za svým Pehr.

Možnost pozitivního přínosu pro ČSSD připustil i politolog Zbořil. „Spíš ale vycházím z Hrabalovy myšlenky, že skvrny nelze vyčistit bez poškození podstaty látky,“ podotkl Zbořil. Pochválil také okamžité jednání ČSSD, která se za Ratha omluvila. „Ale ono přece jenom vždycky trochu té špíny zůstane,“ řekl.

Podle Miroslava Mareše by mohl být Rathův odklon z ČSSD přínosný spíše z dlouhodobého hlediska. „Pokud se budou řídit tím, co říkal místopředseda Michal Hašek, tedy padni komu padni, pak by mohli v budoucnu používat argument, že proti nám se jde, zatímco proti pravici se v téhle kauze nejde,“ myslí si Mareš.

Vše o kauze Rath
Policie má jasný důkaz a obvinila Ratha z přijetí úplatku 
David Rath měl mít u sebe při zatčení sedm miliónů korun v krabici od bot 
Předsedkyně Sněmovny Němcová souhlasila s vydáním Ratha soudu
Sociální demokraté se omluvili za Ratha
Zoufalé manželky se budou točit v Hostivici, aneb Češi vymýšlejí vtipy na Ratha
Rath se často tvrdě pouštěl do protivníků kvůli korupci, teď sám skončil v cele 
Rath spadl policistům do klína, původně sledovali někoho jiného 
Rath měl dostat sedm miliónů za rekonstrukci zámku v Buštěhradě 
Policisté při vyšetřování kauzy Rath objevili 30 miliónů korun 
Soudce poslal Ratha do vazby. Bojí se, že by utekl nebo ovlivňoval svědky