O Zemanových šancích stát se příštím prezidentem se hovoří stále častěji. Nedávno mu nahrál i sociálně demokratický senátor Vladimír Dryml, jenž pro něj sehnal podpisy deseti kolegů z horní komory.

Podpora desítky senátorů je jedna z možností pro nominaci prezidentského kandidáta. Zeman chce ale vyčkat, zda mu svou věrnost v petici přislíbí nejméně 50 tisíc občanů, což je další možnost, jak vstoupit do boje o Hrad. [celá zpráva]

První kolo by nerozhodlo

Podle květnového průzkumu by ani jeden z možných kandidátů nezískal v prvním kole volby nadpoloviční většinu hlasů. Do druhého kola by pak stejně jako v minulých měsících postoupili nestraníci Jan Fischer se ziskem 24,4 % a Jan Švejnar se ziskem 17, 8 % hlasů, kteří si oproti minulému šetření mírně polepšili.

Zeman, jenž má podporu Strany práv občanů - zemanovci, jíž je čestným předsedou, si vede nejlépe ze stranických kandidátů. Volilo by jej 12 procent občanů.

Volební model pro přímé kolo prezidentské volby podle Factum invenio (v procentech)
Jan Fischer
24,4
Jan Švejnar
17,8
Miloš Zeman
12
Tomio Okamura
9,9
Jana Bobošíková 6,6
Karel Schwarzenberg
5,5
Jiří Dienstbier
5,3
Přemysl Sobotka
4,6
Zuzana Roithová
3,8
Zdeněk Tůma
3,8

Z průzkumu je patrný také příklon některých voličů ČSSD právě k bývalému předsedovi strany Zemanovi poté, co podporu sociálních demokratů odmítl Jan Švejnar. Zemana by volilo 16 procent příznivců sociální demokracie, zatímco pravděpodobného kandidáta soc. dem. Jiřího Dienstbiera jen 11,6 procenta.

K volebním urnám by podle průzkum v květnu dorazilo 66,7 procenta oprávněných voličů.