„Tohle jsou argumenty, které se používaly v padesátých a šedesátých letech. Tehdy se mluvilo o obětované generaci, které se musí uskrovnit, aby se vybudoval socialismus,“ prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Místopředseda strana Michal Hašek uvedl, že podobný výrok v posledních letech nepamatuje. „V západní Evropě by se za něj rezignovalo. Lidé ale aspoň vidí, jak reálně uvažují pravicoví politici o tom, jak má vypadat sociální systém," podotkl Hašek a nastínil scénář pokračování klipu „Přemluv bábu“, který měl před minulými poslaneckými volbami přesvědčit seniory, aby volili pravici.

„Možná by ta přemluvená bába a ten přemluvený děda teď měli méně jíst, méně topit, méně chodit k lékaři,“ prohlásil Hašek.

Video

Klip proti levici -Přemluv bábu

Zmíněný vládní návrh požaduje, aby se v letech 2013 a 2015 důchody valorizovaly jen o třetinu cenového růstu. „Pokládáme to za strašný podvod, kterého se vláda dopustila,“ uvedl v Plzni Sobotka. „Vládní strany před volbami lidem slibovaly, že se důchodců důchodová reforma nedotkne. A dotkla se. Pak slíbily, že budou kompenzovat vyšší DPH na potraviny, léky, vodné, stočné a veřejnou dopravu valorizací penzí. A opustily i tento slib. Pro řadu důchodců je to kritická a lidsky bezvýchodná situace,“ upozornil Sobotka, který doufá, že návrh nakonec ve Sněmovně neuspěje, popřípadě ho vrátí Senát.