"Předsedové navrhnou svým stranám vypovězení koaliční smlouvy k pátku 27. 4.  2012," prohlásil Nečas.

Další dohoda šéfů končící koalice spočívá v tom, že strany mají ve Sněmovně podpořit všechny vládní návrhy, které byly schváleny do 11. dubna. Podle Nečase jsou tyto vládní návrhy výsledkem dohodnutého kompromisu odrážejícího programové prvky všech stran.

To by znamenalo, že strany budou dál ve Sněmovně prosazovat dohody na rozpočtových škrtech a poslanci VV by měli zvednout ruku například pro zvýšení DPH, nižší valorizaci důchodů a zavedení zápisného na vysokých školách, a to i  v případě, že Věci veřejné už nebudou vládní stranou.

Nečas půjde raději s Peake než se zbytkem VV

ODS otevřela "dohadovací řízení" o ukončení koaliční smlouvy v souvislosti s problémy, kterým čelí Věci veřejné. Ty se začaly štěpit po odchodu vicepremiérky Karolíny Peake z nejmenší vládní strany a jejího sněmovního klubu.

ODS i premiér během uplynulého týdne další spolupráci s prořídlým klubem VV, ze kterého odešlo za Peake zatím sedm poslanců, ostrými slovy vylučovali.

Rozhodnutí, zda bude vláda pokračovat, definitivně padne v pondělí, kdy má Peake Nečasovi sdělit, zda se jí podařilo z odpadlíků z Věcí veřejných získat dost poslanců k sestavení nového klubu ve Sněmovně. K přestupu k její platformě se snaží přesvědčit ještě čtyři či pět zatím nerozhodnutých poslanců Věcí veřejných.

Na jednání koalice přijel také Karel Schwarzenberg.

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg přijíždí na jednání koalice.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

John v neděli při příchodu do Kramářovy vily připomenul, že v koaliční smlouvě vysloveně stojí, že vláda nebude postavena na přeběhlících. "Budu žádat vysvětlení, zda se skutečně stala tato šokující věc," uvedl.

John zopakoval, že Věci veřejné jsou připraveny přejít do opozice, současně jsou ale připraveny i na předčasné volby. "Tím, kdo rozbíjí vládu a učinil k tomu všechny kroky, nejsou Věci veřejné, ale pan premiér," řekl John.

Na jednání koalice přijel i Radek John.

Na jednání koalice přijel i Radek John.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Nečas několikrát zdůraznil, že pro ODS je jedinou možností pokračování vlády, aby kromě klubů ODS a TOP 09 vládu podpořil právě nový klub formovaný Peake. Alternativou je rychlá cesta k předčasným volbám.