Peake má tak na své straně sedm zákonodárců. K založení poslaneckého klubu je třeba celkem deset poslanců, takže jí do pondělka, termínu, který ji určil premiér Petr Nečas, zbývá sehnat ještě dva poslance. Mezi kandidáty jsou exmístopředseda VV Milan ŠťovíčekOtto Chaloupka, který sice Právu vzkázal z USA, že zůstává ve VV, ale sleduje situaci a podporuje vládu.

Vysloužil ve svém prohlášení, které mají Novinky.cz k dispozici uvedl: „Po dlouhém zvažování jsem se rozhodl opustit poslanecký klub Věcí veřejných a ukončit členství ve straně Věci veřejné. Poslední dny pro mne byly velmi náročné, protože na obou stranách mám své přátele. Nejsem člověk uspěchaných gest a chtěl jsem si vyslechnout osobně důvody pro mne nečekaného kroku Karolíny Peake, probrat celou situaci v rodinném kruhu a s nejbližšími přáteli. Sám jsem byl dlouhodobě nespokojen s naší prezentací a kroky, které jsme činili. Čekal jsem, že dosáhneme změn ve straně a Karolína Peake měla mou podporu na předsedkyni strany."

"Jelikož je pro mne zásadní, aby vláda, ve které se nám již podařilo dokázat mnohé z programu a principů, na základě kterých jsme do Poslanecké sněmovny a vlády za Věci veřejné vstupovali, měla možnost dokončit svůj program, neboť alternativou je pouze vláda sociální demokracie s podporou komunistů, rozhodl jsem se k tomuto kroku. Je nutno říct, že jsme veřejným vystupováním k politické kultuře opravdu nepřispěli a nebylo díky tomu možné ukázat na všechno dobré, co se nám podařilo. V tomto se proto ztotožňuji s principy, které chce nyní prosazovat Karolína Peake“.

Peake ve čtvrtek uvedla, že se začínají bavit o jménu nové strany. Musí také začít tvořit stanovy, webové stránky, e-mailovou adresu, připravit registraci. K té je potřeba tisíc podpisů, takže to všechno nějakou dobu potrvá.

Nová strana by podle ní měla být suverénním členem této koalice. Rozhodně nechce být "béčkem" občanských demokratů nebo TOP 09. Dodala, že ještě nechce spekulovat, jaké funkce ve Sněmovně by chtěli obsadit.