Sobotka řekl Právu, že vedení ČSSD využilo toho, že Švejnar několik dnů pobývá v ČR. „Zorganizoval jsem debatu proto, aby členové grémia mohli pokládat Janu Švejnarovi dotazy,“ uvedl.

Podle lídra sociální demokracie se členové vedení ptali na Švejnarovy programové představy a účast na „prezidentských“ debatách, které od dubna pořádá ČSSD v krajích.

Švejnar se rozhodne na přelomu května a června

Klíčový byl dotaz na harmonogram Švejnarova rozhodnutí, zda hradní kandidaturu přijme, pokud mu dá ČSSD přednost. Podle Sobotky ekonom na jednání sdělil, že verdikt naváže na jednání stranického ústředního výkonného výboru, který bude na přelomu května a června vybírat hradního kandidáta mezi Švejnarem a místopředsedou ČSSD Jiřím Dienstbierem.

Na dotaz Práva, zda nehrozí situace, že ČSSD vybere Švejnara a ten následně odmítne kandidovat, Sobotka uvedl, že to není příliš pravděpodobné. „Po dnešní debatě nepokládám takovou možnost za příliš pravděpodobnou,“ prohlásil šéf ČSSD. Stranické politické grémium uspořádá podobnou diskusi i Dienstbierem.

Oba uchazeče vybraly špičky v polovině února špičky ČSSD na utajovaném zasedání. Někteří soc. dem. ale i přes toto doporučení podporují kandidaturu někdejšího předsedy ČSSD a expremiéra Miloše Zemana, který ze strany vystoupil v roce 2007 a již oznámil, že bude kandidovat na prezidenta za Stranu práv občanů - zemanovců.