Na demonstracích zaznívá požadavek na demisi vlády a ustavení dočasného kabinetu složeného z odborníků.

Lidé v Praze se po sedmé hodině vydali na pochod k budově České televize, policie zastavila dopravu na magistrále směrem na Nuselský most. Ulicí se hrnul více než tisícihlavý dav a skandoval heslo "Demisi, demisi!".

Demonstranti před Českou televizí

Demonstranti před Českou televizí

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Krátce před 20. hodinou se demonstranti dostali ke stanici metra Pražského povstání a zvolna opouštěli magistrálu. Přihlížející v oknech okolních domů, které lemují ulici 5. května, lidé z davu vyzývali, aby se k nim přidali.

Podle zpravodaje Novinek byli v průvodu především mladí lidé. Lidé k ČT mířili proto, že jim vadilo, že o jejich demonstraci neinformuje. Během průvodu na jednoho z reportérů ČT pokřikovali "Hanba!"

"Česká televize celou akci zpravodajsky pokrývala. Zaznamenala ji v Událostech i následně na kanálu ČT24. O formě pokrytí  rozhoduje šéfredaktor zpravodajství a jeho lidé," uvedla mluvčíČT Michaela Fričová.

Demonstrace na Václavském náměstí

Demonstrace na Václavském náměstí

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Demonstrace před budovou ČT

Kolem osmé hodiny dav dorazil k budově České televize, pořadatelé lidi vyzvali, aby zastavili. Lidé ale jdou dál, chtějí se dostat k budově zpravodajství. Dožadují se živého vstupu do vysílání. Na místě skandují "Veřejnoprávní lůza" a "Kdo vás platí". Na redaktora Karla Rožánka, který na sobě měl tmavý kabát, volali, že "ten kabát má z ostudy". Ozvaly se i výkřiky "Jaká vláda, taková televize!"

Policie u vchodu do České televize

Policie u vchodu do České televize

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Následně se chtěli dostat dovnitř do budovy s povely "Pusťte nás dovnitř!"

Na vrátnici budovy před devátou hodinou přišel šéf zpravodajství Zdeněk Šámal a diskutoval s policistou. Demonstranti chtějí přímý vstup do vysílání. Tvrdili, že jinak budou před budovou nocovat. Kolem půl desáté se ale začali rozcházet a organizátoři vyzývali k účastí na páteční akci.

Demonstrace na Václavském náměstí

Demonstrace na Václavském náměstí

FOTO: Petr Hloušek, Právo

"Situaci monitorujeme, v záloze máme veškeré jednotky, a pokud by se stalo něco vážného, jsme připraveni," řekl Novinkám mluvčí pražské policie Jan Daněk. O tom, že jsou policisté ve střehu, svědčí to, že když se před budovou zpravodajství strhla drobná potyčka, okamžitě zasáhli.

Demonstrace na Václavském náměstí

Demonstrace na Václavském náměstí

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Demonstraci osobní účastí na Václavském náměstí podpořil režisér Jiří Krejčík. V projevu zavzpomínal i na listopad 1989. "Zbavte se strachu," burcoval lidi. Krejčík kritizoval i Českou televizi.

Demonstrace na Václavském náměstí

Demonstrace na Václavském náměstí

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Kontroverzní pražský taxikář Zdeněk Ponert vyzýval z upraveného automobilu protestující k pochodu na Kavčí Hory před sídlo České televize. „Televize to bude muset odvysílat!“ hřímal Ponert.

Demonstrace na Václavském náměstí

Demonstrace na Václavském náměstí

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Demonstrace na Václavském náměstí

Demonstrace na Václavském náměstí

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Na náměstí vlála kromě české i slovenská vlajka. „Pryč, vládo,“ stálo na dalším transparentu. Na akci nechybí ani příznivci hnutí Anonymous.


Tisíce lidí v Brně

Lidé se sešli v i v dalších městech České republiky. Brněnské centrální náměstí Svobody zaplnili manifestující více než z poloviny, hrubým odhadem jich přišly čtyři tisíce. V úvodu zazněla česká i slovenská národní hymna, lidé zpívali.

Demonstrace v Hradci Králové

FOTO: Jiří Bednář, Právo

„Naposledy jsem tak zaplněné tohle náměstí viděl před 23 lety,“ prohlásil do nadšeného potlesku i pokřiku člen národní rady pořádající Holešovské výzvy Vlastimil Růžička.

Největší potlesk zazněl při oznámení výzvy k odstoupení prezidenta republiky Václava Klause a také výzvy k zastavení církevních restitucí.

Z manifestace na brněnském náměstí Svobody.

FOTO: Jan Trojan, Právo

"Tady za pódiem jsou zdravotníci, kdyby se někomu z vás přitížilo...,“ oznamoval Zdeněk Blažek z brněnského národního centra Holešovské výzvy.

„Mně je na zvracení už dvacet let,“ odpověděl do obecného smíchu jeden z účastníků.

Při čtení jednotlivých bodů celé Holešovské výzvy lidé opakovaně křičeli „demisi!“ Na transparentech byly nápisy kritizující vládu, jeden z nich zněl: "Pusťte koryta, ať jí národ dosyta." Na závěr akce se podepisovala petice vyzývající vládu k demisi. Manifestace proběhla klidně, bez incidentů.


V Ostravě přišlo 1500 lidí

Na Masarykově náměstí v Ostravě se v 17 hodin sešlo zhruba 1500 s různými transparenty a českými vlajkami. Na bundách a kabátech měli lidé připnuté žluté placky s nápisy, že se stydí za tuto českou vládu.

„Stydíme se za to, kdo nám vládne. Už toho máme opravdu dost, stačí se podívat na ty státní zakázky a rozkrádání státu,“ svěřila se Právu jedna z demonstrujících žen Alžběta Lacká. Její kamarádka Pavlína Posládková dodala, že lidem vadí i vládní reformy. Od zdravotnické až po tu sociální. "Je to nehorázné, co vláda dělá,“ rozčilovala se.

Mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová Právu sdělila, že demonstrace byla řádně nahlášená: „Akorát měli lidé demonstrovat od 17 do 18 hodin na Masarykově náměstí v centru Ostravy a pak se rozejít. Nicméně stalo se to, že z náměstí se vydali k sídlu České televize a domáhali se vstupu dovnitř, jelikož byli naštvaní, že se demonstrace televize neúčastnila."

Možná až tisícovka lidí dorazila demonstrovat proti vládě na Masarykovo náměstí v Hradci Králové. Organizátoři nechali zahrát českou i slovenskou hymnu, připraveny byly stolky s protestními peticemi, lidé drželi v rukou transparenty s texty odsuzujícími vládu a prezidenta a mnozí drželi v rukou státní vlajky.

Demonstrovalo se i v Liberci, kde podle informací Novinek vtrhlo do budovy úřadu asi sto lidí.

Holešovská výzva
Iniciátoři Holešovské výzvy už dříve oznámili, že požadují demisi vlády a jmenování dočasné vlády odborníků, zahájení příprav spravedlivých demokratických voleb a uzákonění běžně použitelného referenda. Chtějí také zastavení církevních restitucí, penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy a odvolání podpisu na smlouvě ACTA, která podle nich zavádí cenzuru na internetu. Podle nich by měla být jmenována dočasná úřednická vláda a týden po jejím jmenování by měl odstoupit prezident Václav Klause pro ztrátu důvěry.

zdroj: ČTK