Vláda by ČNB ručila za případné znehodnocení půjčení prostředků a za ušlý zisk. „Česko čerpá z fondu unie od roku 2004 čistých 175 miliard korun, považoval bych proto za nemravné a nemorální se na pomoci nepodílet,“ píše v materiálu pro vládu ministr Kalousek.

Česko, pokud návrh na vládě projde, se tak zúčastní spolu s dalšími zeměmi záchranné akce, která má stabilizovat situaci v eurozóně.

Lídři Evropské unie se v prosinci loňského roku dohodli v Bruselu, že Mezinárodnímu měnovému fondu poskytnou na základě bilaterálních smluv půjčku asi 200 miliard eur, která bude použita na záchranu eura. Závazně však jen země eurozóny potvrdily sumu 150 miliard. Podílet se na půjčce ihned odmítly Velká Británie a Bulharsko.

Na Česko by podle původních představ unie připadlo půjčit asi 3,5 miliardy eur z devizových rezerv. Tato suma však u českých politiků narazila a o účasti a výši půjčky se rozpoutala politická a ekonomická debata. Podle expertů je navrhovaná suma půjčky 1,5 miliardy eur odpovídající možnostem České republiky. Půjčka v této výši by neměla vliv na kurz koruny a na bezpečné rozložení devizových rezerv.

Konečné slovo bude mít ČNB, která je na politických rozhodnutích zcela nezávislá. Pokud by ČNB odmítla vládě půjčku, musela by vláda hledat jiné řešení.