Na hřbitově byli také finančník a sponzor Havlových aktivit Zdeněk Bakala s partnerkou Michaelou, výtvarník a architekt Bořek Šípek či sestry boromejky, které o Havla na sklonku života pečovaly. Na poslední cestě ho doprovodily svým zpěvem. Nad hrobkou během piety promluvil katolický kněz.

"Tělo našeho bratra Václava uložíme do země, neboť člověk je prach a v prach se obrátí," řekl. Dagmar Havlová urnu políbila a předala obřadníkovi, který ji snesl do hrobky.

Soukromé pietní akce se zúčastnila vdova Dagmar.

Soukromé pietní akce se zúčastnila vdova Dagmar.

FOTO: Milan Malíček, Právo

V tichém zamyšlení pak u ní vdova spolu s knězem postála a poklonila se. Květiny na náhrobní desku položil spolu s ní i Havlův bratr Ivan a poté další účastníci smutečního obřadu, který přilákal pozornost několika desítek fotografů a kameramanů.

Datum uložení urny vybrala rodina na den, kdy uplynulo 15 let od Havlovy svatby s jeho druhou ženou Dagmar.

Urna s ostatky Václava Havla

Urna s ostatky Václava Havla

FOTO: Milan Malíček, Právo

Hrobka Havlovy rodiny je umístěna v boční stěně kaple svatého Václava. Do hrobky byli v minulosti pohřbeni členové Havlovy rodiny a také jeho první manželka Olga. Právě po její smrti v roce 1996 Havel požádal architekta Zdeňka Hölzela a sochaře Olbrama Zoubka, aby hrobku přestavěli.

Přípravy na uložení ostatků hlavy státu začaly v úterý. Poté, co kameník vytesal na náhrobek během noci Havlovo jméno s datem narození a úmrtí, byla dnes ráno hrobka odkryta. Zřízenci nadzdvihli masivní náhrobní desku, jejíž povrch je vybroušen do podoby české státní vlajky.

Kameník Jiří Kubík při rozkreslování nápisu na náhrobku

Kameník Jiří Kubík při rozkreslování nápisu na náhrobku

FOTO: Milan Malíček, Právo

Státní význam hrobky připomíná i to, že náhrobek je z mrákotínské žuly, tedy ze stejného kamene, ze kterého navrhl slovinský architekt Josip Plečnik obelisk na Pražském hradě. Čtyři metry vysoký náhrobní kámen lemují bronzové reliéfy andělů a Panny Marie, které pro Havla vytvořil Zoubek. Havel podle Hölzela do reliéfu náhrobku při jeho tvarování otiskl i svůj palec.

Havel zemřel 18. prosince ve věku 75 let po vleklých zdravotních potížích. Životní pouť politika, dramatika, spisovatele a ochránce lidských práv skončila na jeho chalupě v Hrádečku na Trutnovsku. Tam poslední měsíce povětšinou trávil čas. Před Vánoci se konal státní pohřeb a poté i poslední rozloučení s Václavem Havlem v rodinném kruhu.