Hlavní obsah

Urna s popelem Václava Havla byla uložena do rodinné hrobky

4. 1. 2012, 11:45 – Praha • Aktualizováno 4. 1. 2012, 13:04

Urna s popelem prezidenta Václava Havla byla ve středu před polednem uložena do rodinné hrobky na pražském Vinohradském hřbitově. Soukromého pietního obřadu se účastnila vdova Dagmar, bratr Ivan s chotí Dagmar a nejbližší spolupracovníci prvního polistopadového prezidenta.

Uložení urny s popelem Václava Havla do rodinné hrobkyVideo: Novinky

 
Článek

Na hřbitově byli také finančník a sponzor Havlových aktivit Zdeněk Bakala s partnerkou Michaelou, výtvarník a architekt Bořek Šípek či sestry boromejky, které o Havla na sklonku života pečovaly. Na poslední cestě ho doprovodily svým zpěvem. Nad hrobkou během piety promluvil katolický kněz.

"Tělo našeho bratra Václava uložíme do země, neboť člověk je prach a v prach se obrátí," řekl. Dagmar Havlová urnu políbila a předala obřadníkovi, který ji snesl do hrobky.

Foto: Milan Malíček, Právo

Soukromé pietní akce se zúčastnila vdova Dagmar.

V tichém zamyšlení pak u ní vdova spolu s knězem postála a poklonila se. Květiny na náhrobní desku položil spolu s ní i Havlův bratr Ivan a poté další účastníci smutečního obřadu, který přilákal pozornost několika desítek fotografů a kameramanů.

Datum uložení urny vybrala rodina na den, kdy uplynulo 15 let od Havlovy svatby s jeho druhou ženou Dagmar.

Foto: Milan Malíček, Právo

Urna s ostatky Václava Havla

Hrobka Havlovy rodiny je umístěna v boční stěně kaple svatého Václava. Do hrobky byli v minulosti pohřbeni členové Havlovy rodiny a také jeho první manželka Olga. Právě po její smrti v roce 1996 Havel požádal architekta Zdeňka Hölzela a sochaře Olbrama Zoubka, aby hrobku přestavěli.

Přípravy na uložení ostatků hlavy státu začaly v úterý. Poté, co kameník vytesal na náhrobek během noci Havlovo jméno s datem narození a úmrtí, byla dnes ráno hrobka odkryta. Zřízenci nadzdvihli masivní náhrobní desku, jejíž povrch je vybroušen do podoby české státní vlajky.

Foto: Milan Malíček, Právo

Kameník Jiří Kubík při rozkreslování nápisu na náhrobku

Státní význam hrobky připomíná i to, že náhrobek je z mrákotínské žuly, tedy ze stejného kamene, ze kterého navrhl slovinský architekt Josip Plečnik obelisk na Pražském hradě. Čtyři metry vysoký náhrobní kámen lemují bronzové reliéfy andělů a Panny Marie, které pro Havla vytvořil Zoubek. Havel podle Hölzela do reliéfu náhrobku při jeho tvarování otiskl i svůj palec.

Havel zemřel 18. prosince ve věku 75 let po vleklých zdravotních potížích. Životní pouť politika, dramatika, spisovatele a ochránce lidských práv skončila na jeho chalupě v Hrádečku na Trutnovsku. Tam poslední měsíce povětšinou trávil čas. Před Vánoci se konal státní pohřeb a poté i poslední rozloučení s Václavem Havlem v rodinném kruhu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků