V mladoboleslavské nemocnici se narodila v první minutě po půlnoci holčička Dora. Na svět přišla císařským řezem. Šlo o akutní zákrok, který nebyl plánovaný, řekla  mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková.

Ve stejné době se ve Vyškově narodila Hana Skripcová a v Brně Eliška Macáková, v Ostrově na Karlovarsku holčička Vanessa Frosali, v Rokycanech chlapeček Jan a v Táboře Natálie Truhlářová. Minutu po půlnoci přišel na svět také chlapeček v ústecké nemocnici.

V Praze se jako první letos narodil Filip v krčské nemocnici, na svět ho přivítali půl hodiny po půlnoci. O další půlhodinu později se mohli radovat rodiče holčičky Marie Ludmily v Ostravě, po 01:00 přišel na svět také Kryštof ve Vsetíně.

Z rozhledny Hýlačka zbyla jen hromada popela a ohořelých trámů.

Prvním miminkem narozeným po silvestrovské půlnoci v Moravskoslezském kraji je holčička Marie Ludmila.

FOTO: Městská nemocnice Ostrava

Druhým novorozenětem, které přišlo na svět o silvestrovské noci na severu Moravy a ve Slezsku, je padesáticentimetrový chlapeček Filip vážící 3125 gramů. Narodil se v krnovské nemocnici v 1.38 hodin. Jako třetí pak vykoukla na svět v havířovské nemocnici ve 2.10 hodin holčička Anita.

Některé kraje si na první miminko pár hodin počkaly

Několik hodin po půlnoci se narodily první děti na Vysočině, v Královéhradeckém a Olomouckém kraji. Načas si dala miminka v kraji Libereckém, první se tam narodilo až po 09:00.

Řada měst a krajů první občánky obdarovává, například Ostrava má pro první dítě a jeho maminku zlatou minci, plyšovou hračkou a bonboniéru.

Minutu narození lze podle odborníků určit přesně, je to okamžik, kdy dítě je "celé" venku, ať přirozenou cestou nebo císařským řezem. Podle prezidenta České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka neovlivní vidina odměny pro matku ani sláva pro porodnici lékaře, aby porod vhodně načasovali. "Rozhodně žádný porodník by neindukoval porod, ani nedělal císařský řez jen proto, aby to dítko bylo první," řekl už dříve Dvořák.