Když se svým nezaměnitelným ráčkováním a dikcí přečetl první z těchto juvenilních textů, konstatoval, že každý z toho musí pochopit, proč brzy jako teenager přestal verše psát a uchýlil se k jiným formám. „Byly přehlídkou banalit, o nichž si autor tehdy myslel, že nevyhnutelně patří k mládí,“ vysvětlil Havel.

Bonusem v jeho podání byly takzvané „grafické verše“. Havel tak dokázal, že se nedají předčítat jen zdánlivě a svým přednesem rozesmál vnímavé publikum. Jako svérázného autora grafické poezie, takzvaných typogramů, ho představila kniha, kterou v roce 1993 vydal Odeon. Její křest Havel spojil se zveřejněním své petice za znovuotevření tehdy už dlouho zavřené kavárny Slávie jako důležitého a tradičního místa setkávání intelektuálů, studentů a starších lidí, což označil za „zločinný útok na duchovní život Prahy“.

Čtěte také:
Havel měl velkou vůli, ale už ho opouštěla, říká jeho lékař
Zpráva o Havlově smrti zaplavila sociální sítě
Václav Havel byl také kritickým spisovatelem  
Václav Havel jako nehrající kapitán Plastiků  
Letošní péefku už sousedu Václavovi na Hrádečku nepředají  

Na chvíli se podle svých slov vrátil do dob, kdy byl disidentem, petici adresovanou firmě, která měla tehdy kavárnu v pronájmu, přečetl a požádal přítomné o její eventuální podpis. Pobavil je ujištěním, že jde o menší riziko než podpis Několika vět či Charty 77 - tedy aktivit, s nimiž je jméno této kavárny rovněž spojeno.

Co Havel před 50 lety nevěděl

Když se Václav Havel stal v roce 2008 díky dceři své manželky Dagmar dědečkem, postěžoval si v přímém přenosu rozhlasového pořadu Tobogán, že jako „bacilonosič“ je k vnučce málo připouštěn. „Mě především zaujalo něco, co jsem měl už vědět snad padesát let. U mimina někdo pořád musí být - otáčet ho, dělat na něj 'ňu, ňu, ňu' a uklízet po něm,“ řekl.

Letos v březnu se Havel v pražském kině Lucerna, které před sto lety postavil jeho dědeček, zúčastnil premiéry filmu Odcházení. Když chtěl po projekci vyjít na pódium, o poslední schod zakopl a klesl na kolena.

„To zakopnutí nebylo hrané, ale skutečné,“ rozesmál publikum a své vystoupení ukončil replikou ze svého filmového debutu. „Děkuji vám, že jste měli vypnuty mobilní telefony. Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Zapněte si telefony,“ dodal.

Na ženu šel do divadla i dvakrát

Už během neděle se na veřejných budovách hlavního města objevily černé prapory. Výjimkou nebylo ani Divadlo na Vinohradech, s nímž byl Havel spjat nejen osobně (jeho žena Dagmar se sem po ukončení povinností spojených s rolí první dámy vrátila od sezony 2009/2010 do angažmá), ale zejména jako divadelník a dramatik. S ohlasem diváků i kritiky se setkaly aktovky Rodinný večer a Vernisáž, uvedené v prostoru zkušebny v roce 2000.

„Václav Havel se o dění u nás velmi zajímal. Chodil na premiéry a často navštěvoval i reprízy inscenací, v nichž účinkovala jeho žena. Loni na podzim se stal naším externím dramaturgem a byl čestným členem umělecké rady vinohradského divadla,“ řekla mluvčí této scény Zuzana Paulusová.

Čtěte také:
Dalajlama vyjádřil hlubokou lítost nad odchodem přítele Havla 
Je to šok a obrovská ztráta, reagují čeští politici na skon Havla
Byl jedním z největších Evropanů, hodnotí svět Václava Havla
Respektoval jsem ho od 60. let, řekl Havlův věčný rival Klaus
DOKUMENT: Výběr výroků bývalého prezidenta Václava Havla
Umělci truchlí nad smrtí Václava Havla
Čína Havlovu smrt zasklila, Kreml mlčí