„Pokládám za mnohem pravděpodobnější než nepravděpodobné, že budeme v příštím roce čelit problémům a výzvám, které jsme si dvacet let neuměli představit. Bude to fakt docela hustý,“ prohlásil Kalousek při setkání se starosty středočeských obcí v Praze.

Varoval, že „budeme prostě muset hledat úplně jiné vzorce uvažování a (státní) správy. A budou padat tabu. Tabu o sociálních státech a naše tabu o daňové demagogii. Budeme prostě bojovat o přežití“.

Ministr podotkl, že si pád eura rozhodně nepřeje. „Nicméně pokud by došlo k systémovému finančnímu kolapsu v zemích eurozóny, tak to bude mít takový fatální hospodářský, rozpočtový i sociální dopad na ČR, že v tu chvíli všechny demokratické strany se musí zmobilizovat ke společnému řešení. A tam musí padnout všechna ideologická tabu, protože pak už to není souboj o ideje, ale boj o holou existenci,“ dodal pro Právo Kalousek.

Podle něj kvůli problémům ve světových ekonomikách si Česko nemůže dovolit hrát hru na různé standardy veřejných služeb.

Připravuje se krizový plán

Kalouskova slova přicházejí v době, kdy zprávy ze zahraničí mluví o tom, že nadnárodní firmy se připravují na rozpad eurozóny, zatímco Evropská centrální banka údajně chystá tisk dalších eurobankovek.

Ministrova slova jsou o to závažnější, že premiér Petr Nečas (ODS) minulý měsíc v Právu nevyloučil, že v případě, že by se ekonomika propadla jako v roce 2009 (tedy minus čtyři procenta HDP), tak by mohlo dojít i na případné zmrazení důchodů a další snížení platů ve státní správě.

A o prolamování tabu mluvil i šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. V nedávném rozhovoru v Právu řekl, že v případě dalšího utahování opasků by zřejmě došlo i na symbolické zdanění nejbohatších.

Na dotaz Práva, zda ministerstvo financí připravuje krizový plán, Kalousek odpověděl: „Abychom něco takového nemodelovali, tak bychom nedělali svoji práci pořádně. Musíte se připravovat i na to, o čem se denně modlíte, aby nenastalo.“